Przejdź do głównej zawartości

"Taka jak Ty" Gabriela Gargaś

"Taka jak Ty" Gabrieli Gargaś to moje drugie spotkanie z tą autorką. Na początku powieści przeniosłam się w czasie do lat 90-tych. Oczyma wyobraźni znów byłam małą dziewczynką, jadłam palcem vibovit, bawiłam się na trzepaku, żułam gumę Donald... Dziękuję autorce, że mogłam powspominać z sentymentem czasy beztroski, które już nie powrócą. Książka opowiada o losach dwóch przyjaciółek, które znają się od zawsze, ich przyjaźń jest czymś wyjątkowym i pomimo uciekających lat trwa nadal, jest mocna i nierozerwalna.
"...jesteś tą osobą, z którą mogłabym konie kraść i jabłka dusić na szarlotkę, i wódkę pić, a potem tańczyć na stole. Śmiać się tylko z wiadomych nam powodów."
Kobiety  nie spodziewały się, że bycie dorosłym jest aż tak skomplikowane i trudne, a życie nie składa się z samych różowych chwil.
Karolina - przebojowa singielka, pełna życia. Marzy o tym by w końcu się ustatkować i założyć rodzinę. Niestety, wciąż trafia na nieodpowiednich mężczyzn. Czy w jej życiu pojawi się ktoś kogo pokocha bezgranicznie? Czy będzie jej dane zostać mamą?
Mariona -  szybko wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. Wydaje się, że jest szczęśliwa i nic jej nie brakuje. Jednak  w jej życie wkrada się rutyna. Kobieta jest zmęczona codziennością. Mąż jej nie docenia, dzieci wchodzą na głowę. Mariona chciałaby choć  na chwilę oderwać się od rzeczywistości, odpocząć. Co się wydarzy gdy na jej drodze stanie tajemniczy Bartek?


Przyjaciółki są dla siebie jak siostry. Rozumieją się bez słów, są dla siebie wsparciem i zawsze mogą na siebie liczyć. Nawet gdy  życie wystawia na próbę jedną z nich, w obliczu nieuleczalnej choroby dziecka one nadal trwają, a ich więź jeszcze bardziej się umacnia.
Fabuła książki jest bardzo mądra i życiowa. Świetnie opowiedziana historia pełna emocji. Czytając ją nie byłam w stanie się oderwać. 

"W życiu człowieka zdarzają się mniejsze i większe nieszczęścia, ale życie toczy się dalej, czy tego chcemy, czy nie. W chwili największego smutku spójrz na barwne skrzydła motyla, na wschodzące słońce, na szumiące morze. Weź głęboki oddech. Opatrz rany i ruszaj przed siebie... Zawsze przed siebie."

Czytając książkę " Taka ja Ty" niejednokrotnie utożsamiałam się z odczuciami czy poglądami bohaterek. Odnalazłam w niej siebie. Przecież każda z nas ma chwile słabości i chciałaby uciec jak najdalej. Należy wtedy włączyć rozsądek i nie dawać się ponieść emocjom, bo mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto rozejrzeć się dookoła i zauważyć te maleńkie perełki codzienności, które nas otaczają.
Reasumując jest to bardzo wartościowa lektura po którą warto sięgnąć. Szkoda, że tak szybko się skończyła. Czekam z niecierpliwością na drugą część.

Komentarze

 1. Zupełnie mi nie po drodze z polskimi autorkami, ale może dam szansę Gargaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto spróbować. Ja również byłam na bakier z polskimi autorami, aż do czasu...

   Usuń
 2. Ja mam problem z polskimi pisarkami... Autorami w ogóle. Z jednej strony trafiam na perełki, naprawdę. Ale to nigdy nie są kryminały czy romanse (romansy nie czytam żadnych). Z drugiej strony dobra obyczajówka nie jest zła i zdarzają się takie w Polsce. Ale...same imiona - Mariola? - brr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mariona ;-) Również pierwszy raz usłyszałam o tym imieniu ;-)

   Usuń
 3. Dla mnie nieciekawa jest już sama tematyka, więc podziękuję :D Ale śliczna okładka <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony chętnie przeniosłabym się nawet na kartkach książki do lat 90., a z drugiej strony historia w "Takiej jak ty" kompletnie mnie nie zachęca do sięgnięcia po nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, kusisz bardzo. Czytałam jak dotąd dwie powieści tej autorki, ale jakoś tak później nie było okazji do sięgnięcia po kolejnej książki Gargaś. Chyba pora to zmienić. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k