Przejdź do głównej zawartości

Mini wywiad z Karoliną Głogowską


Zapraszam na wywiad z Karoliną Głogowską, która opowiada o swojej najnowszej powieści "Sprawa Sary". 


1) Na sklepowe półki trafiła powieść "Sprawa Sary". Jakie odczuwasz emocje w związku z premierą?

Przed każdą premierą książki jestem podekscytowana. "Sprawa Sary" to moja piąta powieść, druga, którą napisałam solo, ale emocje wciąż takie same, jak na początku. Najbardziej lubię ten moment, kiedy wchodzę do księgarni, a moja książka leży na półce - to jakby za każdym razem spełniało się moje największe marzenie z dzieciństwa. I cieszę się cały czas jak dziecko. Oczywiście równolegle z premierą trwa promocja książki, więc to również czas miłych spotkań z czytelnikami. Zastanawiam się, jak powieść zostanie odebrana, ale to nie spędza mi snu z powiek, bo za każdym razem przelewam na papier siebie, a kiedy robi się coś prosto z serca, to obawy bledną. Cieszą mnie oczywiście pozytywne recenzje i opinie, bo to znak, że ktoś myśli i czuje podobnie jak ja.

2) Co było główną inspiracją do napisania tej książki?

Kilka rzeczy, które złożyły się w całość. Przede wszystkim bohaterowie, którzy siedzieli mi w głowie od dawna, Witek i Sara. Chciałam napisać historię pierwszej, nastoletniej, niewinnej, ale już sensualnej miłości, w której wielkie nadzieje zderzają się z brutalnym, w pewnym sensie, światem dorosłych. Ciekawiły mnie również nierozwiązane do dziś przypadki zaginięć dzieci w latach 90. To, jakie domysły, a czasem całe teorie spiskowe powstają wokół tych spraw.

3) O czym jest ta powieść?

"Sprawa Sary" toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Współcześnie, mój rówieśnik, Witold, który zresztą wykonuje zawód dziennikarza, który i ja wykonywałam, wraca do sprawy, która od lat nie daje mu spokoju. Mimo dużego upływu czasu, nie może zapomnieć o swojej pierwszej miłości, Sarze, która zaginęła w latach 90. Próbuje więc zrekonstruować dni poprzedzające jej zniknięcie i dowiedzieć się, co tak naprawdę się wydarzyło.

4) Jak pisało Ci się "Sprawę Sary"? Czy było coś, co sprawiało trudności?

Pierwszy raz mierzyłam się z prawdziwą kryminalną intrygą, więc zawiązanie jej, stworzenie wszystkich mylących, ale zazębiających się tropów, było największym wyzwaniem. Poza tym wracałam do własnych wspomnień z dzieciństwa, bo Witek i Sara spędzają wakacje w miejscowości, która ma swój pierwowzór, sama do niej jeździłam. Mogłam więc przywołać te wszystkie idylliczne obrazy z lat 90., które zapamiętałam.

5) Czy wzorowałaś się na kimś podczas tworzenia postaci?

Wzorowałam się przede wszystkim na obrazie wioski, który pamiętam z dzieciństwa. Jako dziecko jeździłam do leśniczówki w Orkuszu (woj. pomorskie) i tak jak Witek, miałam swoją bandę, z którą przeżywałam różne przygody. Wiele z nich zawarłam w tej powieści. Poza tym moje postaci to zawsze osobne byty, nawet jeśli kogoś przypominają, to daję im nowe cechy, wygląd, przeszłość, motywacje. A potem bohater zaczyna prowadzić mnie. Np. zakończenie "Sprawy Sary" początkowo miało być inne, ale to właśnie wsłuchanie się w Sarę sprawiło, że je zmieniłam.

6) Kiedy możemy się spodziewać kolejnych Twoich powieści?

Tempo wydawania jednej powieści rocznie całkowicie mi odpowiada, więc mam nadzieję, że je utrzymam. Niezmiennie fascynują mnie mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, więc zostanę w tej tematyce.

Dziękuję Autorce Karolinie Głogowskiej za poświęcony czas. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k