"Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata" Nina Majewska - Brown

Po historie wojenne sięgam bardzo często. To temat do bólu realny, brutalny, okrutny, wywołujący ciarki na plecach, sprawiający, że nie możemy uwierzyć w to, co czytamy. Nina Majewska - Brown w swojej najnowszej książęce "Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata" przedstawia prawdziwe losy rodziny Kuligów.

1 września 1941 roku z obozu Auschwitz ucieka Jan Nowaczek. Los sprawia, że uciekinier trafia do mieszkających w pobliżu Kuligów. Franciszka i Wawrzyniec pomagają zbiegowi. Po kilku miesiącach Nowaczek, ponownie pojawia się w ich domu z esesmanami, ponieważ wydał każdego, kto podał mu pomocną dłoń. Brzemienna Franciszka wraz z innymi trafia do obozu. Wawrzyniec wyrusza w drogę, by ją z niego uwolnić. 

"Gdyby tak można było zajrzeć w przyszłość. Przekonać się, czy nasze ewentualne poświęcenie będzie miało sens. Czy tylko dobrowolnie narazimy się na pewną śmierć, nie uwalniając bliskich. Dzieci straciłyby dwoje rodziców, a przecież do tego dopuścić nie możemy". 

Świadectwo miłości, odwagi i bohaterstwa. Tak w skrócie można określić tę książkę. Często słyszy się słowa "skoczyłbym za Tobą w ogień", Wawrzyniec zrobił to naprawdę, skoczył w sam środek piekła, by uratować żonę i nienarodzone dziecko udowadniając, jak ogromną miłością ich darzy. To, co zrobił to prawdziwy wyczyn, ponieważ nie każdy jest tak odważny, nie każdy ma tyle sił, by stanąć oko w oko z szatanem. Jan Nowaczek zakpił sobie z pomocy, jakiej udzielili mu Kuligowie i inni. By odsunąć od siebie wyrok, wydał każdego, kto mu pomógł. Wojna wydobyła z tego mężczyzny to, co najgorsze, dla własnego dobra, był w stanie zrobić wszystko, nie myśląc o konsekwencjach. Jednak nie nam oceniać jego postępowanie, ponieważ nie wiemy, jak my byśmy postąpili w takiej sytuacji. Codzienność wojenna ukazana jest w bardzo obrazowy sposób. Czyta się bardzo szybko, z zaangażowaniem, lecz jest to lektura, która rozdziera serce, sprawia ból i wywołuje morze łez. Wraz z bohaterami przeżywany ich tragedie i rozterki. Powieść wzbogacona jest o liczne zdjęcia, relacje świadków oraz wiele innych ważnych informacji o Auschwitz – Birkenau. 

Historia Franciszki i Wawrzyńca Kuligów to historia o silnych więzach rodzinnych, niewiarygodnej sile, potężnej miłości, codziennym życiu w strachu, empatii, bezinteresownej pomocy, tragedii, zdradzie, poświęceniu, cierpieniu, stracie. Nie dowierzamy, że te wydarzenia naprawdę miały miejsce, ale niestety ówczesne czasy były piekłem na ziemi, dlatego tak ważne jest, żeby powstawały takie książki, byśmy mogli poznać okrucieństwo oprawców i to, jak zwykli ludzie próbowali radzić sobie w przerażającej rzeczywistości. Pamięć o okrucieństwach II Wojny Światowej nigdy nie powinna zaginąć. Polecam z całego serca! 

MOJA OCENA 10/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Świat Książki Komentarze

  1. Tę książkę na pewno przeczytam, ponieważ takie historie bardzo sobie cenię.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz