Przejdź do głównej zawartości

"Skrawki przeszłości" Anna Sakowicz

Bardzo lubię sięgać po sagi rodzinne. Życiowe opowieści skupiające wiele różnorodnych osobowości które, choć połączone więzami krwi i silnymi emocjami – nie zawsze są w stanie żyć ze sobą w spokoju. Każda rodzina ma swoje "trupy w szafie", swoją historię, a na niej rysy i każda jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. W moje ręce trafił pierwszy tom "Sagi Muślinowej" Anny Sakowicz pod tytułem "Skrawki przeszłości".

Podczas karmienia kilkudniowej Nastki Wilamowskiej zdarza się wypadek, podczas którego dziewczynka umiera. Zrządzenie losu sprawia, że akurat w tej chwili do domu krawca Wawrzyńca i Rozalii trafia obce dziecko. Podrzutek szybko zajmuje miejsce zmarłej i przyjmuje jej drugie imię - Franciszka. Czyją córką jest noworodek? Czy prawda kiedykolwiek ujrzy światło dzienne? 

"Piękna nieszczęśliwa miłość zakończona tragedią wydawała się już tak daleka, że nabrała baśniowych rysów. Stała się częścią jej historii, skrawkiem przeszłości". 

Z ogromną ochotą przeniosłam się do Lidzbarka, by towarzyszyć w perypetiach rodzinnych Wilamowskim. Życie na pograniczu dwóch byłych zaborów nie było łatwe. To była bardzo emocjonująca podróż, pełna ciekawych tradycji chrześcijańskich,  jak i żydowskich oraz zabobonów, wisienką na torcie jest lokalna gwara, jaką posługują się bohaterowie. Powieść ma niezwykły klimat i wspaniałe tło historyczne lat 1928-1939. 

Styl Anny Sakowicz jest eteryczny, niewymuszony, świeży, co składa się na to, że lektura jest przyjemnością, a książka czyta się sama. Kreacja bohaterów na plus, są prawdziwi, pełni wad i zalet, jednych polubiłam, inni mnie irytowali, lecz to tak jak w życiu, nie każdego darzymy sympatią. Fabuła interesująca, widać, że Autorka zadbała o każdy, nawet najmniejszy szczegół, wszystko jest dopracowane z największą starannością. Bardzo podoba mi się przedstawienie emancypacji kobiet, ich pozycja umacnia się, mają coraz więcej praw i rosną w siłę, pomału, małymi kroczkami wychodzą z cienia mężczyzn.

"Skrawki przeszłości" to historia o sekretach, marzeniach, tęsknotach, odwadze, zdradzie, manipulacji, walce, obawach, strachu. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Sakowicz i na pewno nie ostatnie. Samo zakończenie pierwszego tomu sagi sprawia, że chcę więcej i już nie mogę się doczekać kolejnej części. Polecam serdecznie! 

MOJA OCENA 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Luna
Komentarze

  1. Uwielbiam twórczość tej autorki i tylko kwestią czasu jest, kiedy na pewno sięgnę po ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Niny Majewskiej - Brown to książka, którą poddać ocenie jest niemożliwe, ponieważ jak można zrecenzować historię, którą napisało życie? Poruszająca do głębi, wzruszająca, mająca ogromny wydźwięk publikacja. Mieszkająca we Francji Mimi przyjeżdża na wakacje do Polski, by poznać swych krewnych i kraj skąd pochodzą jej rodzice. Nie wie, że nie będzie jej dane wrócić do swojej ojczyzny. 2 dni przed wyjazdem Mimi wybucha II Wojna Światowa, która zmienia wszystko. "W moim kalen­da­rzu na ten dzień zapi­sano cytat z Ber­tranda Rus­sella: To smutne, że głupcy są tak pewni sie­bie, a ludzie mądrzy tak pełni wąt­pli­wo­ści".  Ta książka wzbudza wiele emocji. Napięcie, przerażenie, niedowierzanie i smutek rosną z każdą kolejną kartką, tym bardziej że jest ona historią, która wydarzyła się naprawdę. Pokazuje, z jak niewyobrażalną krzywdą, bólem i brutalnością musieli zmierzyć się więźniowie obozów na Majdanku, Ravensbrück, Buchenwaldzie i Auschwi

"Miłość, kłamstwa i sekrety" Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to moje odkrycie roku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać książek Autorki. Jestem zauroczona nieszablonowym, niewymuszony stylem. Sięgając po powieść "Miłość, kłamstwa i sekrety" nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Była to przyjemna, lekka lektura z odrobiną humoru i tajemnicą w tle. Wiki to kobieta zmienna jak wiatr, zaręczyła się z Frankiem, ciepłym i serdecznym mężczyzną, a jej przyjaźń z Misią trwa od lat. Vincent to znany youtuber kulinarny, który odziedziczył po dziadku willę oraz zeszyt z przepisami na dania prosto z Francji. Mirka to detektyw, której nikt nie oszuka, ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Co łączy tę piątkę? W jakie kłamstwa są uwikłani?  Fabuła wciąga nas od razu w swoje sidła. Akcja żwawa, bez przerwy cos się dzieje. Czytelnik poznaje historię z perspektywy kilku bohaterów. Brak długich, nudnych i zbędnych monologów wewnętrznych i opisów. Dialogi ciekawie poprowadzone. Wszystko jest spójne i fajnie się łączy. Bohat