Przejdź do głównej zawartości

"Wieczór taki jak ten" Gabriela Gargaś

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym wszystko może się zdarzyć. Magiczna atmosfera, zielona, aromatyczna choinka, kolorowe bombki, migoczące lampki, unoszący się wokół zapach korzennych przypraw, piernika, pomarańczy i mandarynek... A w tle cichutkie takty kolędy... Co roku, na miesiąc przed świętami, by wprowadzić się w ten niezwykły klimat sięgam po książki z motywem świątecznym. W ten sposób odliczam do 24 grudnia. W tym roku rozpoczęłam odliczanie od rereadingu Gabrieli Gargaś "Wieczór taki jak ten".

18- letnia Michalina po śmierci matki wychowuje samotnie swojego młodszego brata Bartka. W opiece nad bratem pomaga Miśce babcia Zofia, właścicielka urokliwej cukierni "Cynamonowe serca". Mijają lata. By podreperować domowy budżet dziewczyna postanawia wynająć kilka pokoi w swoim domu w okresie Bożego Narodzenia. Chętnych gości nie brakuje. Każdy z nich przyjeżdżając, przywozi ze sobą cząstkę siebie, swoje problemy i rozterki. Uciekają w Bieszczady by odnaleźć ukojenie, sposób na życie, by poukładać myśli. Czy w pensjonacie Michaliny turyści odnajdą spokój i lek na zło? Czy Misia odnajdzie miłość?

"Szczęście...to nie posiadanie i branie. To bycie. To nasze jestestwo, nasze postępowanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi albo nie. To rodzina. Nieważne, co się w życiu stanie, rodzina jest fundamentem wszystkiego."

"Wieczór taki jak ten" to książka, która jest nasiąknięta emocjami i magią tego cudownego, grudniowego czasu. Ona pachnie Bożym Narodzeniem. Historie opisane w książce pokazują nam, jak łatwo można zapomnieć o tym, co jest dla nas ważne i uświadamiają co w życiu ma największy sens. Nie pieniądze, a rodzina i zdrowie, bez których nie ma nic, a gdy je posiadamy, jesteśmy największymi bogaczami. Pod wpływem lektury zatrzymujemy się na chwilę refleksji, patrzymy na świat z innej perspektywy. Mamy jedno życie, żyjmy tak jak chcemy, bądźmy szczęśliwi, bo życia nikt za nas nie przeżyje. Autorka zawarła w książce mnóstwo mądrości życiowych. Skarbnica Cytatów. To niezwykła powieść pełna ciepła, uczuć, nadziei i wiary. 

Uwielbiam pióro Gabrieli Gargaś. Lekki, przejrzysty, malowniczy styl, dzięki któremu nie czujemy, że czytamy. Zatapiamy się w lekturze na tyle, że nim się obejrzymy, a już mamy koniec. Czyta się naprawdę przyjemnie i szybko. Bohaterowie są "z krwi i kości", bardzo realistyczni. Fabuła ciekawa. Akcja płynie swoim torem. Co prawda nie ma tu zaskakujących zwrotów akcji, ale nie o to w tej książce chodzi. Muszę też wspomnieć o okładce, która jest bajeczna i która przybliża nas do świąt. zwraca na siebie uwagę. Dla okładkowych srok jest ona na pewno prawdziwą perełką.

"Często ludzie mówią, że nie mają pieniędzy na to czy na tamto, że są biedni. Ale skoro mają co do garnka włożyć, w co się ubrać, to naprawdę są na tyle bogaci, żeby podzielić się kawałkiem bułki czy chleba z drugim, potrzebującym człowiekiem. Zawsze jesteś dość bogaty, by uśmiechnąć się do drugiego człowieka, dość bogaty, by kogoś obdarzyć dobrym, ciepłym słowem"

Podsumowując "Wieczór taki jak ten" to historia, która wprowadza nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Warto dać szansę tej książce bo jest ona cudowna. Wspaniała na prezent, czy jako lektura przy kominku z kubkiem gorącej czekolady i piernikami korzennymi. Gorąco polecam!

MOJA OCENA 8/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona 

Komentarze

  1. Z reguły nie czytam dużo świątecznych książek, więc muszę jeszcze w tym roku zrobić sobie listę tych, po które chce sięgnąć. Wezmę pod uwagę ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Niny Majewskiej - Brown to książka, którą poddać ocenie jest niemożliwe, ponieważ jak można zrecenzować historię, którą napisało życie? Poruszająca do głębi, wzruszająca, mająca ogromny wydźwięk publikacja. Mieszkająca we Francji Mimi przyjeżdża na wakacje do Polski, by poznać swych krewnych i kraj skąd pochodzą jej rodzice. Nie wie, że nie będzie jej dane wrócić do swojej ojczyzny. 2 dni przed wyjazdem Mimi wybucha II Wojna Światowa, która zmienia wszystko. "W moim kalen­da­rzu na ten dzień zapi­sano cytat z Ber­tranda Rus­sella: To smutne, że głupcy są tak pewni sie­bie, a ludzie mądrzy tak pełni wąt­pli­wo­ści".  Ta książka wzbudza wiele emocji. Napięcie, przerażenie, niedowierzanie i smutek rosną z każdą kolejną kartką, tym bardziej że jest ona historią, która wydarzyła się naprawdę. Pokazuje, z jak niewyobrażalną krzywdą, bólem i brutalnością musieli zmierzyć się więźniowie obozów na Majdanku, Ravensbrück, Buchenwaldzie i Auschwi

"Miłość, kłamstwa i sekrety" Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to moje odkrycie roku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać książek Autorki. Jestem zauroczona nieszablonowym, niewymuszony stylem. Sięgając po powieść "Miłość, kłamstwa i sekrety" nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Była to przyjemna, lekka lektura z odrobiną humoru i tajemnicą w tle. Wiki to kobieta zmienna jak wiatr, zaręczyła się z Frankiem, ciepłym i serdecznym mężczyzną, a jej przyjaźń z Misią trwa od lat. Vincent to znany youtuber kulinarny, który odziedziczył po dziadku willę oraz zeszyt z przepisami na dania prosto z Francji. Mirka to detektyw, której nikt nie oszuka, ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Co łączy tę piątkę? W jakie kłamstwa są uwikłani?  Fabuła wciąga nas od razu w swoje sidła. Akcja żwawa, bez przerwy cos się dzieje. Czytelnik poznaje historię z perspektywy kilku bohaterów. Brak długich, nudnych i zbędnych monologów wewnętrznych i opisów. Dialogi ciekawie poprowadzone. Wszystko jest spójne i fajnie się łączy. Bohat