Przejdź do głównej zawartości

"Nieobliczalna" Magda Stachula

W moje ręce wpadł świetny thriller Magdy Stachuli "Nieobliczalna". Nie znałam wcześniej twórczości Autorki, więc była to dla mnie prawdziwa przyjemność ją poznać, jestem pewna, że to nie pierwsza i nie ostatnia jej książka. 

Alicja i Martyna - przyjaciółki od zawsze, które nawzajem zazdroszczą sobie życia. Jedna jest samotną matką studenta, druga trwa w nieszczęśliwym związku i ma kilkuletnią córkę. Daniel syn Alicji, niebawem wyjeżdża na stypendium do Włoch. Adelina, jego dziewczyna mieszka z matką od lat pogrążoną w depresji, ojca nigdy nie poznała. Może liczyć tylko na siebie. Z pozoru udane relacje między bohaterami zaczynają się nagle komplikować. 

Chciałabym powiedzieć mojej przyjaciółce o sytuacji w jakiej się znalazłam, ale wtedy musiałabym wyznać, co wpędziło mnie w ten układ, a na to nie mam ochoty. Nie teraz, nie dzisiaj, może kiedyś. Ale czy ona by mnie w ogóle zrozumiała? Czy umiałaby mi pomóc? (...) Czy w każdej przyjaźni jest tyle tajemnic, czy brak szczerości to tylko moja przypadłość?

Cóż za napięcie! Cóż za akcja! Tu ciągle coś się dzieje, co chwilę jesteśmy zaskakiwani i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie finał, a samo zakończenie wzbudza konsternację i sprawia, że zbieramy szczękę z podłogi. Nie da się odłożyć książki nawet na chwilę. Fabuła jest tak napisana, że naprzemiennie poznajemy ją z perspektywy kilku bohaterów. Postacie silne, różnorodne, "prawdziwe", najbardziej polubiłam Martynę i Adelinę, z uwagą śledziłam ich losy. Mamy mnóstwo ciekawie rozbudowanych dialogów, brak długich, nużących opisów i przemyśleń. Autorka porusza trudne i niełatwe tematy, takie jak samotne macierzyństwo, nadmierna kontrola, przemoc, depresja. 

"Nieobliczalna" to opowieść o zakłamaniu, zawiści, toksycznych relacjach, zdradzie, zemście, zazdrości, przyjaźni, tajemnicach, nadziei, odrzuceniu, niezdrowe miłości, niełatwych wyborach, walce o siebie. Gęsta atmosfera, mnóstwo emocji i zagmatwana intryga. Czy można chcieć więcej? Ten thriller jest naprawdę nieobliczalny! Uważajcie, bo gdy po niego sięgnięcie, przepadniecie od pierwszych stron! 

MOJA OCENA: 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Luna


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Niny Majewskiej - Brown to książka, którą poddać ocenie jest niemożliwe, ponieważ jak można zrecenzować historię, którą napisało życie? Poruszająca do głębi, wzruszająca, mająca ogromny wydźwięk publikacja. Mieszkająca we Francji Mimi przyjeżdża na wakacje do Polski, by poznać swych krewnych i kraj skąd pochodzą jej rodzice. Nie wie, że nie będzie jej dane wrócić do swojej ojczyzny. 2 dni przed wyjazdem Mimi wybucha II Wojna Światowa, która zmienia wszystko. "W moim kalen­da­rzu na ten dzień zapi­sano cytat z Ber­tranda Rus­sella: To smutne, że głupcy są tak pewni sie­bie, a ludzie mądrzy tak pełni wąt­pli­wo­ści".  Ta książka wzbudza wiele emocji. Napięcie, przerażenie, niedowierzanie i smutek rosną z każdą kolejną kartką, tym bardziej że jest ona historią, która wydarzyła się naprawdę. Pokazuje, z jak niewyobrażalną krzywdą, bólem i brutalnością musieli zmierzyć się więźniowie obozów na Majdanku, Ravensbrück, Buchenwaldzie i Auschwi

"Miłość, kłamstwa i sekrety" Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to moje odkrycie roku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać książek Autorki. Jestem zauroczona nieszablonowym, niewymuszony stylem. Sięgając po powieść "Miłość, kłamstwa i sekrety" nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Była to przyjemna, lekka lektura z odrobiną humoru i tajemnicą w tle. Wiki to kobieta zmienna jak wiatr, zaręczyła się z Frankiem, ciepłym i serdecznym mężczyzną, a jej przyjaźń z Misią trwa od lat. Vincent to znany youtuber kulinarny, który odziedziczył po dziadku willę oraz zeszyt z przepisami na dania prosto z Francji. Mirka to detektyw, której nikt nie oszuka, ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Co łączy tę piątkę? W jakie kłamstwa są uwikłani?  Fabuła wciąga nas od razu w swoje sidła. Akcja żwawa, bez przerwy cos się dzieje. Czytelnik poznaje historię z perspektywy kilku bohaterów. Brak długich, nudnych i zbędnych monologów wewnętrznych i opisów. Dialogi ciekawie poprowadzone. Wszystko jest spójne i fajnie się łączy. Bohat