Przejdź do głównej zawartości

"Nieobliczalna" Magda Stachula

W moje ręce wpadł świetny thriller Magdy Stachuli "Nieobliczalna". Nie znałam wcześniej twórczości Autorki, więc była to dla mnie prawdziwa przyjemność ją poznać, jestem pewna, że to nie pierwsza i nie ostatnia jej książka. 

Alicja i Martyna - przyjaciółki od zawsze, które nawzajem zazdroszczą sobie życia. Jedna jest samotną matką studenta, druga trwa w nieszczęśliwym związku i ma kilkuletnią córkę. Daniel syn Alicji, niebawem wyjeżdża na stypendium do Włoch. Adelina, jego dziewczyna mieszka z matką od lat pogrążoną w depresji, ojca nigdy nie poznała. Może liczyć tylko na siebie. Z pozoru udane relacje między bohaterami zaczynają się nagle komplikować. 

Chciałabym powiedzieć mojej przyjaciółce o sytuacji w jakiej się znalazłam, ale wtedy musiałabym wyznać, co wpędziło mnie w ten układ, a na to nie mam ochoty. Nie teraz, nie dzisiaj, może kiedyś. Ale czy ona by mnie w ogóle zrozumiała? Czy umiałaby mi pomóc? (...) Czy w każdej przyjaźni jest tyle tajemnic, czy brak szczerości to tylko moja przypadłość?

Cóż za napięcie! Cóż za akcja! Tu ciągle coś się dzieje, co chwilę jesteśmy zaskakiwani i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie finał, a samo zakończenie wzbudza konsternację i sprawia, że zbieramy szczękę z podłogi. Nie da się odłożyć książki nawet na chwilę. Fabuła jest tak napisana, że naprzemiennie poznajemy ją z perspektywy kilku bohaterów. Postacie silne, różnorodne, "prawdziwe", najbardziej polubiłam Martynę i Adelinę, z uwagą śledziłam ich losy. Mamy mnóstwo ciekawie rozbudowanych dialogów, brak długich, nużących opisów i przemyśleń. Autorka porusza trudne i niełatwe tematy, takie jak samotne macierzyństwo, nadmierna kontrola, przemoc, depresja. 

"Nieobliczalna" to opowieść o zakłamaniu, zawiści, toksycznych relacjach, zdradzie, zemście, zazdrości, przyjaźni, tajemnicach, nadziei, odrzuceniu, niezdrowe miłości, niełatwych wyborach, walce o siebie. Gęsta atmosfera, mnóstwo emocji i zagmatwana intryga. Czy można chcieć więcej? Ten thriller jest naprawdę nieobliczalny! Uważajcie, bo gdy po niego sięgnięcie, przepadniecie od pierwszych stron! 

MOJA OCENA: 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Luna


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

Mini wywiad z autorką Beatą Agopsowicz

W lutym na sklepowe półki trafiła powieść "Kresowe nadzieje". Mam dla Was mini wywiad z autorką powieści Beatą Agopsowicz. Zapraszam. 1) Minął miesiąc od premiery powieści "Kresowe nadzieje". Czy emocje związane z wydaniem nowej książki już opadły? Największe emocje towarzyszyły mi przy wydaniu pierwszej książki. Niezmiennie każda kolejna również dostarcza niezwykłych przeżyć. “Kresowe nadzieje” wiązały się z obawą, jak zostanie przyjęta powieść, która jest kontynuacją “Kresowej miłości” Cieszę się, że została dobrze przyjęta. I teraz rzeczywiście, emocje już nieco opadły. 2) O czym jest powieść „Kresowe nadzieje”? Książka jest powiązana z “Kresową miłością”, ale można ją czytać jako samodzielną pozycję. Ponownie zapraszam czytelników do podróży w czasie i przestrzeni, do okresu dwudziestolecia międzywojennego na Kresy wschodnie naszego kraju. To opowieść o dwóch kobietach, które łączy strata ukochanych mężczyzn i nieumiejętność pogodzenia się z tym faktem.  3) Co b

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi