"Blisko ciebie" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

"Blisko Ciebie" Agnieszki Polaszek to drugi tom serii "Mazurska opowieść". Piękna, życiowa i emocjonalna historia ukazująca jak nieprzewidywalny jest los. W jednej chwili człowiek jest najszczęśliwszy na świecie, a zaraz potem pogrąża się w rozpaczy. Ewa, główna bohaterka powieści w jednej sekundzie straciła wszystko, jej życie rozsypało się jak domek z kart. 


Ewa i Marcin jak co roku przygotowują się do wyjazdu do Augustowa. Kobieta ma złe przeczucia. Nie chcąc martwić męża, zachowuje te przemyślenia dla siebie. Intuicja niestety jej nie myliła. Marcin ginie w tragicznym wypadku, a ona traci dziecko. Ewa nie może sobie wybaczyć, że zignorowała znaki, dręczą ją wyrzuty sumienia. Po jakimś czasie o tragicznych wydarzeniach dowiaduje się jej kolega Grzegorz. Obecnie mieszka w Livorno, gdzie prowadzi winnicę. Postanawia pomóc dawnej koleżance i proponuje jej wyjazd do Włoch. 
"Szczęście jest takie nietrwałe. Wystarczy chwila i zostajemy z pustymi rękami. Gdy jesteśmy szczęśliwi, to w ogóle się nad tym nie zastanawiamy, jakby ten stan po prostu nam się należał, a gdy to tracimy, czujemy się rozczarowani i cierpimy".
Fascynująca i pochłaniająca historia, która sprawia, że nie jesteśmy w stanie odłożyć książki na bok. Fabuła nieprzewidywalna, a takie właśnie scenariusze pisze życie, które lubi nas zaskoczyć. Dzieje się wiele, akcja płynie swoim torem, dialogi ciekawie zbudowane. Bohaterowie różnorodni, tacy jak my, pełni wad i zalet. Ewa na naszych oczach przechodzi metamorfozę, zmienia się, staje się silniejsza. Świetnie ukazane są rozbieżne relacje córki z rodzicami. Matka samolubna, skupiona tylko na sobie i swoich celach, z ogromnym tupetem, celebrytka, ojciec wspierający, kochający, troskliwy. Pokazuje to, jak ogromne znaczenie ma wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i obecność bliskich w najtrudniejszym momencie naszego życia. Proces żałoby nie ma terminu ważności, każdy przeżywa ją inaczej, jedni zatracają się w niej na wiele lat, inni od razu "zaczynają żyć". Czasami potrzeba czasu, by powstać na nowo i nauczyć się żyć. Strata ukochanej osoby jest jak wyrwanie serca z piersi, to największy ból, z jakim przychodzi się mierzyć człowiekowi. Smaczku całej opowieści dodaje gorąca, słoneczna klimatyczna Toskania i przepiękne, sielskie opisy krajobrazu Włoch. Możemy także dowiedzieć się  wiele ciekawostek o winiarstwie. 

"Blisko ciebie" to opowieść o śmierci, żałobie, żalu, nadziei, niezłomnej sile, ogromnej miłości, nowych początkach, cierpieniu, tajemnicach, odwadze. Historia ukazuje, że ci, których kochamy, nigdy nie odchodzą, są głęboko w naszych sercach, są zawsze przy nas, a także, że po każdej burzy, wychodzi słońce. Emocjonująca, pełna wzruszeń, poruszająca powieść, którą polecam serdecznie! 

MOJA OCENA: 7/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Replika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Otwórz się na miłość" Natalia Sońska

Mini wywiad z Agnieszką Lingas - Łoniewską

"Święta w miasteczku Anielin" Iwona Mejza - PATRONAT MEDIALNY