Przejdź do głównej zawartości

"Sekrety i kłamstwa" Sylwia Trojanowska (Premierowo)

                  "Przeszłość wpływa na teraźniejszość którą tworzysz Ty. Tylko Ty"
Zastanawialiście się kiedyś nad tym jakie sekrety i tajemnice skrywają Wasi dziadkowie? Być może opowiedzieli Wam swoje historie? Ja miałam to szczęście i poznałam historie życia moich Dziadków. Babunia Marysia w przyszłym roku ma 80 lat, a Dziadek Kaziu 83. Dla mnie są najwspanialszym małżeństwem jakie znam, są wspaniałymi ludźmi. Wzór godny naśladowania. Ich życie nie było usłane różami, miewali wzloty i upadki, a nie które wydarzenia miały wpływ na przyszłość. Cieszę się, że dane mi było poznać historie rodzinne tak skrzętnie ukrywane... Która z rodzin nie ma tajemnic? W każdej rodzinie jest jakiś trup w szafie, coś, co powoduje, że nasza rodzina jest jaka jest.


Po wielu latach spędzonych poza domem trzydziestoośmioletnia Magdalena - główna bohaterka powieści "Sekrety i kłamstwa" Sylwii Trojanowskiej wraca do rodzinnego domu, by pogodzić się z dziadkiem Ludwikiem z którym nie utrzymywała kontaktu przez osiemnaście lat. Ludwik jest dość specyficznym człowiekiem. Poważny, gburowaty, charyzmatyczny i apodyktyczny. Staruszek pragnie pogodzić się z wnuczką, chce by Magda z nim zamieszkała, jednak kobieta stawia mu warunek. Chce poznać przeszłość Dziadka, chce dowiedzieć się więcej o losach swojej rodziny i co najważniejsze, chce zrozumieć, dlaczego Dziadek wyrządził jej krzywdę. I tak cofamy się w czasie do Szczecina sprzed lat, oczami wyobraźni przenosimy się w czasy II wojny światowej. Z każdą opowieścią Ludwika poznajemy wiele sekretów i kłamstw, rozumiemy dlaczego jest jaki jest. Jakie tajemnice skrywa Dziadek Magdaleny? Czy wnuczka wybaczy staruszkowi jego postępowanie i zrozumie go? Czy zdąży poznać rodzinne sekrety zanim  będzie za późno?
"Każdego z nas ukształtowały inne czasy, nasze światy zostały zbudowane z innych wartości. Musimy być inni. Musimy inaczej patrzeć na świat. Inaczej żyć... i inaczej umierać."
Historia zapisana na kartach tej powieści oczarowała mnie totalnie. Uwielbiam wątki wojenne, uwielbiam przenosić się w przeszłość. To jest coś co lubię w książkach najbardziej i to właśnie otrzymałam. Bohaterów nie da się nie lubić. Nawet zimny Ludwik skradnie wasze serce. Moglibyśmy spotkać te postacie w życiu codziennym. Są wspaniale wykreowani. Fabuła niesamowicie intrygująca i pełna uczuć. Mamy tu powódź emocji, dlatego podczas czytania przydadzą się chusteczki, bo uronicie nie jedną łzę. Muszę wspomnieć o okładce, która jest piękna, subtelna i tajemnicza. Jestem pod wrażeniem stylu autorki. Płynny i lekki. Brak nudnych opisów, mamy za to mnóstwo ciekawie rozbudowanych dialogów. Akcja płynie swoim torem, nieśpiesznie. Poza tym, to prawdziwa skarbnica cytatów. Książka jest dopracowana i to widać. 


Powieść "Sekrety i kłamstwa" pokazuje nam jak ogromne znaczenie w naszym życiu ma magiczne słowo PRZEPRASZAM, pokazuje, że nigdy nie jest za późno by się z kimś pogodzić i że można w każdej chwili zacząć wszystko od nowa. Historia Magdaleny i Ludwika powoduje, że zatrzymujemy się, myślimy o swych bliskich, a zwłaszcza o Dziadkach. Mogę śmiało powiedzieć, że nie jest to łatwa książka, ponieważ łapie ona za serce, ciśnie do oczu łzy i zmusza do refleksji. są też momenty zabawne ;-) Opowieść o wojnie, przeszłości, przykrych wspomnieniach, utracie bliskich, miłości, sekretach i wybaczeniu. To właśnie wydarzenia drugiej wojny światowej ukształtowały Dziadka Magdaleny, to wojna winna jest temu jaki był, jaki miał charakter. Cieszę się, że będzie druga część tej książki. Z miłą chęcią wrócę do Szczecina i poznam dalsze losy bohaterów.
"Nasze życie nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Jeśli coś ma się wydarzyć, to i tak się wydarzy. W ten czy inny sposób. W takim czy innym czasie."
Podsumowując jeżeli lubicie tak jak ja podróże w czasie, wątki wojenne i sekrety to jest to książka dla was. Obok historii Ludwika nie da się przejść obojętnie, ponieważ straszliwie intryguje. To jedna z tych pozycji książkowych, którą przeczytacie jednym tchem. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem tej historii! Polecam Wam serdecznie!                                          Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona

Komentarze

 1. Właśnie jeszcze dziś planuję rozpocząć lekturę tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc nie jest to typ literatury, po który sięgam najczęściej. Ale ciesze się, że Tobie się podobała.

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka ma wyjątkowy styl pisania, który warto poznać. Mam za sobą tylko jedną jej książkę, ale na pewno wrócę szybko po kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Początkowo nie miałam jej w planach, ale czytając jej recenzje coraz bardziej mnie ciekawi. Dam jej jednak szansę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie sięgnę po tę książkę 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka gdzieś mi już "mignęła" przed oczami, natomiast nie miałam okazji książki poznać. Lubię takie historie z tajemnicą w tle. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dam się oczarować tej książce, uwielbiam takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczne zdjęcia <3 piękna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi jak moje klimaty, chętnie sięgnę po tę książkę... Ale najpierw muszę się uporać z moimi stosikami ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie miałam jeszcze okazji poznać pióra autorki. Kto wie, może kiedyś się to zmieni? :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k