"Stulecie Winnych. Opowiadania" Ałbena Grabowska (Przedpremierowo)

Pewnego dnia sąsiadka pożyczyła mi książkę mówiąc, że muszę ją koniecznie przeczytać, że jest genialna! Pożyczyłam, przeczytałam, przepadłam! Tą książką był pierwszy tom sagi rodzinnej "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej. To co otrzymałam, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Niezwykłe losy rudych bliźniaczek Ani i Mani oraz ich rodziny oczarowały mnie zupełnie. Śledzimy historię trzech pokoleń Winnych, które są wplątane w dzieje ludzkości. Saga Winnych to prawdziwa uczta dla czytelnika. Czytając ją zapominasz o całym świecie, Nie liczy się nic, tylko Ty i książka. Chcesz czytać i czytać... Trzy tomy przeczytałam w tydzień!


Przejmująca, emocjonalna i do bólu prawdziwa. Wraz z bohaterami przeżywałam wzloty i upadki, chwile szczęścia, grozy, różne ważne wydarzenia, śmiałam się, płakałam, cieszyłam, cierpiałam. Na własnej skórze czułam gorzki smak wojny, tajemnice, niedomówienia... Ałbena Grabowska pisze tak, że wciąga nas w wir wydarzeń, czytelnik czuje się, jakby należał do świata książkowego. Czułam, że jestem jedną z nich. Winną. Autorka pokazuje nam całe okrucieństwo I i II wojny światowej. Możemy zobaczyć, co przeżywali zwykli ludzie. Fabuła jest spójna, naszpikowana zwrotami akcji. Mamy różnorodnych bohaterów i bogate tło historyczne oraz społeczne. Autorka wspaniale ukazuje klimat opowieści.To nie jest lekka lektura, to historia, którą przeżywamy mocno i nie możemy o niej zapomnieć. często myślami wracałam do Brwinowa, wspominałam bohaterów. Jakaż była moja radość gdy dowiedziałam się, że już nie długo do sklepów trafi książka " Stulecie Winnych. Opowiadania".

 "Szczęśliwa mogłam być tylko wtedy, gdybym związała się z kimś z  miłości. Chociaż i to nie dawało gwarancji szczęścia"
Premiera najnowszej książki Ałbeny Grabowskiej 19 września, a ja już teraz chciałabym Wam ją gorąco polecić. W książce "Stulecie Winnych. Opowiadania" znajdziemy osiem historii, które są uzupełnieniem sagi. Powracamy do tak dobrze znanych nam bohaterów, do Brwinowa. Poznajemy bliżej losy oddanego swoim pacjentom doktora Tomasza Brzozowskiego. Możemy dowiedzieć się w jaki sposób mąż Ani, Kazimierz Tarasiewicz został królem warszawskiego półświatka. Co działo się z Jeremim, który po rozbiciu mafii Pruszkowskiej został świadkiem koronnym, oraz z Pawłem, mężem Mani. Jest też prawdziwy smaczek! Jedna z historii opisanych na kartach tej powieści wydarzyła się naprawdę.


Lektura 4 tomu okazała się taka jaką się spodziewałam. Z ciekawością zanurzyłam się w lekturze, a była to bardzo przyjemna lektura. Utrzymana na równie wysokim poziomie co pozostałe tomy. Każde z opowiadań jest odrębne i nietuzinkowe. Wszystkie wydarzenia dzieją się na przestrzeni 100 lat. Ałbena Grabowska pisze bardzo ciekawie, wprawia nas w niesamowity klimat. Magiczny powrót w świat Winnych okazał się fascynującą przygodą, pełną wrażeń i emocji. Nie obyło się bez łez. Cudowna, zaskakująca, wzruszająca, mądra, życiowa. Taka właśnie jest książka "Stulecie Winnych. Opowiadania". Z tego miejsca pragnę podziękować Autorce, Ałbenie Grabowskiej, za to, że mogłam cofnąć się w czasie podczas czytania Winnych, ta rodzina wniosła w moje życie tak wiele ciepła, miłości i mądrości życiowej. Ogromnie żałuję, ze to już koniec, ale wiem, że jeszcze nie raz wrócę do tej sagi rodzinnej. Nie będzie ona leżeć zapomniana na półce, oj nie. Poza tym będę ją polecać każdemu, bo Winnych trzeba znać koniecznie!To książka dla tych, którzy znają już ród Winnych, a także dla nowych czytelników.
 "Można się śmiać inteligentnie przez łzy. Albo  z czułością i ironią. A nie jak Ci pałką przyłożą  w łeb i padasz na deski"
                                                   Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło
 

Komentarze

 1. Nie znam tej serii niestety ,czego po przeczytaniu Twojej recenzji bardzo żałuję, ale teraz wiem, że muszę to szybko nadrobić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobała saga o rodzinie Winnych, na tę książkę czekam więc z niecierpliwością ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wkrótce na bookstagramie i Fb Życie ksiazkami pisane ruszy rozdanie z tą książką. Zapraszam

   Usuń
  2. Ooo chętnie wezmę w nim udział, dziękuję za informację ;)

   Usuń
 3. Jakiś czas temu miałam twórczość tej autorki na uwadze, ale cóż... Moje priorytety czytelnicze zrobiły swoje i zupełnie o niej zapomniałam. Dzięki tej recenzji sobie o niej przypomniałam i zrobię dosłownie wszystko, aby nadrobić te zaległości! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto nadrobić! Kocham Winnych. Ta Saga jest naprawdę bardzo poruszająca!

   Usuń
 4. Nie czytałam tej serii ale to może być na prawdę porywające i niezwykle interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja bardzo zgrabna i zachęcająca, ale odpadam w przedbiegach. Nie czytam książek o I i II wojnie światowej i tym razem też się nie skuszę. Ale ładnie napisane ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz