Przejdź do głównej zawartości

"Paranoja" Katarzyna Berenika Miszczuk (Premierowo)

Po rewelacyjnej "Obsesji" Katarzyny Bereniki Miszczuk o której pisałam tu , nadszedł czas na drugi tom cyklu "W lekarskim fartuchu" pt. "Paranoja". Czy druga cześć podobała mi się tak samo jak pierwsza i czy jest na równie wysokim poziomie co "Obsesja"? Zapraszam na recenzję.
Tym razem akcja toczy się wokół dobrze nam znanego z pierwszej części lekarza medycyny sądowej Marka Zadrożnego. Oprócz Marka w książce pojawiają się także inne "stare" postacie, między innymi Joanna Skoczek, komisarz Sebastian Pol oraz prokurator Natalia Świetlik. Wracamy do Warszawy, kilka miesięcy po dramatycznych wydarzeniach, które spotkały Joannę. W Stolicy dochodzi do serii tajemniczych samobójstw, prowadzący sekcję zwłok, Marek dostrzega w ofiarach wspólny element - czerwoną nitkę. Ta z pozoru nic nie znacząca nitka sprawia, że lekarz zaczyna podejrzewać, że wszystkie sprawy coś łączy i że to wcale nie były samobójstwa. O co chodzi w zagadkowych samobójstwach? Czy Marek ma rację? Czy to rzeczywiście morderstwa?


Strasznie się cieszę, że to właśnie Marek Zadrożny jest postacią, która wiedzie prym w tej książce. Bardzo go polubiłam, a jego duet z Sebastianem Polem jest obłędny. Cięty żart lekarza, przekomarzania z przyjacielem są genialne. Olbrzymim plusem powieści jest to, że oględziny, miejsca zbrodni, a nawet sekcje są szczegółowo opisane. Autorka manipuluje czytelnikiem tak, by nie był w stanie domyśleć się kto jest sprawcą zbrodni. Przez całą książkę towarzyszy nam napięcie i niepewność.
"Śmierć zawsze zostawia po sobie ślady, tak samo jak morderca. My tych śladów szukamy"
Styl autorki jest lekki i obrazowy. Nie da się tej książki odłożyć, póki jej nie skończymy. Czyta się przyjemnie i bardzo szybko. fabuła intrygująca. Akcja gna jak torpeda. Mamy mnóstwo zwrotów akcji. Niczym detektywi chcemy wraz z Markiem rozwikłać zagadkę jak najszybciej. Czytamy z zapartym tchem póki nie dowiemy się jakie jest zakończenie.. Bohaterowie są wyraziści, różnorodni i świetnie wykreowani. Co prawda książki można czytać oddzielnie, jednak polecam zapoznać się z pierwszą częścią, ponieważ jest również godna uwagi.


Reasumując "Paranoja" to kawał dobrego kryminału. Jest to gotowy scenariusz na serial lub film. Marzy mi się ekranizacja obu części. Gorąco polecam. Na pewno nie będziecie żałować! Poza tym, Marek na pewno skradnie nie jedno kobiece serce! Ta książka jest niesamowita!

                                                              Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B


Komentarze

 1. Mam już tę serię na liście do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę jeszcze nadrobić pierwszy tom.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie miałam styczności z tą autorką ale chętnie zapiszę sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zan autorkę, ale do tych powieści jakoś mnie nie ciągnie :/ Rzadko czytam kryminały, ale może się na te akurat skuszę ;) Chociażby dla Marka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje ulubione klimaty, nie wykluczam zatem, że kiedyś spotkam się z książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza część jeszcze czeka na mojej półce na przeczytanie, a tu już druga wydana... No, chyba muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k