"Pejzaż z aniołem" Magdalena Kordel

Malownicze. Ach to Malownicze... Miejsce pełne cudów i magii. "Pejzaż z aniołem" Magdaleny Kordel to 5 tom serii Malownicze, jednak spokojnie można tę książkę przeczytać nie znając pozostałych tomów. Ja tak zrobiłam i przepadłam z kretesem. Zakochałam się w tej książce. Zapisuję ją do zacnego grona najlepszych przeczytanych książek w tym roku.


Historia zagubionej i skrzywdzonej przez matkę Adrianny, którą co roku w grudniu dopadają demony przeszłości. Tym razem postanawia nie dać się pokonać świątecznej atmosferze i ucieka przed nią w góry do urokliwego miasteczka, by wyciszyć się i w spokoju przetrwać ten nielubiany przez nią okres świąt. Przykre wspomnienia z dzieciństwa w grudniu przybierają na sile. Czy w Malowniczym odnajdzie spokój, którego tak pragnie? Czy wysłucha dziewczynkę, która wciąż w niej tkwi? Czy tak jak planuje, przeczeka zimę w samotności? A może ktoś pokrzyżuje jej plany? Czy w końcu odważy przeciwstawić matce?
  "(...) Miała rację, gdy mówiła, że żadne dziecko nie powinno być samo. Co więcej, nikt z nas nie powinien być na samotność skazany."
 "Pejzaż z aniołem" to piękna i wzruszająca opowieść, pełna emocji. Bohaterowie są cudownie wykreowani. Wszystkich oprócz postaci matki Adrianny bardzo polubiłam. Styl autorki jest barwny, lekki i przejrzysty. Fabuła niezwykle interesująca. Podobał mi się zabieg "cofania w czasie" do dzieciństwa Adrianny. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem. Zatraciłam się bez reszty w historii Ady. Sprawiła ona, że przy czytaniu płakałam wraz z bohaterką i mocno przeżywałam jej losy. Pragnęłam ją przytulić, pocieszyć. Mocno kibicowałam Adzie, bardzo chciałam by była szczęśliwa. Miałam ochotę rozszarpać jej "matkę" na strzępy za to co robiła swojemu dziecku. Oprócz wzruszających momentów, nie zabrakło też humorystycznych. Bywało, ze śmiałam się w głos. Autorka ma bardzo wysmakowany humor.


To książka o tym, jak toksyczne relacje z rodzicami kładą się cieniem na naszym dorosłym życiu. Pokazuje jak ogromny wpływ na nas ma nasza przeszłość, nasze dzieciństwo. Udowadnia nam, że trzeba mieć zawsze nadzieję na lepsze jutro, bo nigdy nie wiadomo kiedy znów zaświeci dla nas słońce. Wszystko ma swoje granice i nie można bez końca dawać sobą manipulować. 
"Pejzaż z aniołem" Magdaleny Kordel to wspaniała powieść. Czuć w niej magię świąt, zapach choinki, możemy otulić się białym puchem. Historia dziewczynki w czerwonym płaszczyku skradnie Wasze serce. Jeśli szukacie książki na prezent to znaleźliście. Polecam serdecznie.

                                                     Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

Komentarze

 1. Tak dużo świątecznych książek do przeczytania, a okres świąt taki krótki. Szkoda. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tego typu książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy sięgnę, święta raczej rodzinne, a poza nimi nie lubiłabym takiej tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zagubiona i skrzywdzona", "demony przeszłości" - ta książka już mnie przeraża. Niestety nie dam jej szansy.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com/2018/12/kamca-2-syn-marnotrawny.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka na przyjemne świąteczne czytanie, ciepłe nuty zawsze wtedy mile widziane. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz