Przejdź do głównej zawartości

"Pejzaż z aniołem" Magdalena Kordel

Malownicze. Ach to Malownicze... Miejsce pełne cudów i magii. "Pejzaż z aniołem" Magdaleny Kordel to 5 tom serii Malownicze, jednak spokojnie można tę książkę przeczytać nie znając pozostałych tomów. Ja tak zrobiłam i przepadłam z kretesem. Zakochałam się w tej książce. Zapisuję ją do zacnego grona najlepszych przeczytanych książek w tym roku.


Historia zagubionej i skrzywdzonej przez matkę Adrianny, którą co roku w grudniu dopadają demony przeszłości. Tym razem postanawia nie dać się pokonać świątecznej atmosferze i ucieka przed nią w góry do urokliwego miasteczka, by wyciszyć się i w spokoju przetrwać ten nielubiany przez nią okres świąt. Przykre wspomnienia z dzieciństwa w grudniu przybierają na sile. Czy w Malowniczym odnajdzie spokój, którego tak pragnie? Czy wysłucha dziewczynkę, która wciąż w niej tkwi? Czy tak jak planuje, przeczeka zimę w samotności? A może ktoś pokrzyżuje jej plany? Czy w końcu odważy przeciwstawić matce?
  "(...) Miała rację, gdy mówiła, że żadne dziecko nie powinno być samo. Co więcej, nikt z nas nie powinien być na samotność skazany."
 "Pejzaż z aniołem" to piękna i wzruszająca opowieść, pełna emocji. Bohaterowie są cudownie wykreowani. Wszystkich oprócz postaci matki Adrianny bardzo polubiłam. Styl autorki jest barwny, lekki i przejrzysty. Fabuła niezwykle interesująca. Podobał mi się zabieg "cofania w czasie" do dzieciństwa Adrianny. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem. Zatraciłam się bez reszty w historii Ady. Sprawiła ona, że przy czytaniu płakałam wraz z bohaterką i mocno przeżywałam jej losy. Pragnęłam ją przytulić, pocieszyć. Mocno kibicowałam Adzie, bardzo chciałam by była szczęśliwa. Miałam ochotę rozszarpać jej "matkę" na strzępy za to co robiła swojemu dziecku. Oprócz wzruszających momentów, nie zabrakło też humorystycznych. Bywało, ze śmiałam się w głos. Autorka ma bardzo wysmakowany humor.


To książka o tym, jak toksyczne relacje z rodzicami kładą się cieniem na naszym dorosłym życiu. Pokazuje jak ogromny wpływ na nas ma nasza przeszłość, nasze dzieciństwo. Udowadnia nam, że trzeba mieć zawsze nadzieję na lepsze jutro, bo nigdy nie wiadomo kiedy znów zaświeci dla nas słońce. Wszystko ma swoje granice i nie można bez końca dawać sobą manipulować. 
"Pejzaż z aniołem" Magdaleny Kordel to wspaniała powieść. Czuć w niej magię świąt, zapach choinki, możemy otulić się białym puchem. Historia dziewczynki w czerwonym płaszczyku skradnie Wasze serce. Jeśli szukacie książki na prezent to znaleźliście. Polecam serdecznie.

                                                     Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak

Komentarze

 1. Tak dużo świątecznych książek do przeczytania, a okres świąt taki krótki. Szkoda. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tego typu książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy sięgnę, święta raczej rodzinne, a poza nimi nie lubiłabym takiej tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zagubiona i skrzywdzona", "demony przeszłości" - ta książka już mnie przeraża. Niestety nie dam jej szansy.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com/2018/12/kamca-2-syn-marnotrawny.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka na przyjemne świąteczne czytanie, ciepłe nuty zawsze wtedy mile widziane. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k