Przejdź do głównej zawartości

"Jesteś cudem" Elżbieta Rodzeń

"Jesteś cudem" to kolejna rewelacyjna powieść Elżbiety Rodzeń. Autorka oddała w nasze dłonie niezwykle mądrą, pouczającą i chwytającą za serce lekturę z ważnym przesłaniem. Dająca nadzieję opowieść o miłości dwojga młodych ludzi.


Podczas karambolu Kamil, narażając własne życie, ratuje Maję. Dziewczynie udaje się przeżyć, jednak raz na zawsze musi pożegnać się z marzeniami o karierze baletnicy. Chłopak wiele wycierpiał, zdaje sobie sprawę z tego, że w jednej chwili świat może runąć na głowę, dlatego zauważa, że z Mają dzieje się coś złego i postanawia jej pomóc. Pomału między Majką a Kamilem zaczyna się rodzic uczucie, lecz czy widmo śmiertelnej choroby i bolesne wspomnienia pozwolą im być razem?
"Widzisz, zawsze kiedy coś udaje nam sie zdobyć, ryzykujemy tym, że możemy to stracić. Gdy się zakochujemy, ktoś może zranić nasze serce. A gdy nie zrobimy niczego, niczego nie mamy, to też nie czujemy strachu, że zaraz ktoś nam to odbierze".
To nie była dla mnie łatwa lektura. Autorka porusza w niej temat, który nie jest mi obcy i z którym obecnie zmaga się jedna z najbliższych mi osób - przeklęty nowotwór.  Nie ma słów, by wyrazić, jak straszna jest ta choroba. Cierpi nie tylko osoba chora, ale również najbliższe otoczenie. Część dochodów ze sprzedaży książki jest przeznaczona na fundację DKMS. W powieści aż mnoży się od emocji. Mamy tu sporo łez, bólu, strachu, poczucia winy, obaw, nadziei, żalu. Fabuła wciąga już od pierwszych stron, nie pozwala nam się oderwać. Nie jest to typowy, przesłodzony na wskroś romans, osobiście nie raz uroniłam łzę. Bohaterów da się lubić, są naturalni i różnorodni. Styl jest plastyczny i lekki. Poruszone są również inne tematy takie jak odrzucenie, uzależnienie, trudne relacje z rodzicami, odejście ojca.


"Jesteś cudem" to opowieść o miłości, kłodach, które los rzuca pod nogi, cierpieniu, niesamowitej sile i odwadze, niekończącym się strachu i obawach, skomplikowanych wyborach, olbrzymiej tęsknocie, walce. Historia Mai i Kamila skłania nas do refleksji, uczy, że życie w jednej chwili może rozprysnąć się na tysiąc kawałków i że zdrowie jest najcenniejszym darem. Ogromnie życiowa, przenikająca serce, emocjonalna i ważna opowieść, obok której nie można przejść obojętnie. Polecam!

MOJA OCENA 7/10
                             

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu ZnakKomentarze

  1. Uwielbiam książki tej autorki i po ten tytuł również na pewno sięgnę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. O, nie wiedziałam, że część dochodów ze sprzedaży książki przeznaczona jest na fundację DKMS. To cenna informacja. O samej książce już czytałam. Wydaje się ciepła i wzruszająca.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k