Przejdź do głównej zawartości

"Zostaliśmy na lodzie" Klaudia Bianek

Kolejną książką w moim maratonie świątecznych książek jest powieść "Zostaliśmy na lodzie" Klaudii Bianek. Bardzo zaciekawił mnie opis fabuły. Łyżwiarstwo figurowe w książce obyczajowej to coś niespotykanego, więc z miłą chęcią zanurzyłam się w lekturze. 

Zuzanna jest zawodową łyżwiarką figurową, która na swoim koncie ma wiele sukcesów. Przed Świętami Bożego Narodzenia wyjeżdża do Słowacji na Mistrzostwa Czterech Narodów. Jednak nic nie jest tak, jak być powinno. Śnieżyca paraliżuje cały kraj, hotel zostaje odcięty od świata, zawody odwołane, a przecież nadchodzą święta... Czy zdążą wrócić do domu na czas? 

"Przede mną rozciągał się obraz pokrytych śniegiem gór. Z nieba opadały gęsto ciężkie, duże płatki. Zima, jakiej nie widziałam od lat." 

Czyta się bardzo szybko, styl Autorki jest lekki i malowniczy. Postacie są różnorodni i z charakterem. Fabuła ciekawa, niewymagająca i przyjemna. Nie ma co prawda za wiele nastroju świątecznego, lecz mamy zimę z prawdziwego zdarzenia! Taką jak za dawnych lat, gdy mróz szczypał w uszy, a śniegu było po pachy. Urocza, słodka historia miłości, przywołuje wspomnienia pierwszych, ukradkowych spojrzeń, niewinnych gestów, motyli w brzuchu, ekscytacji, gdy rodzi się uczucie. Niestety, strasznie żałuję, że łyżwiarstwo figurowe przyćmiły inne wątki. Liczyłam na o wiele więcej axli, flipów, piruetów i innych figur. Historia sama w sobie jest niepowtarzalna, jednak zabrakło mi emocji, tego, co sprawia, że jednocześnie chcemy, a z drugiej nie chcemy kończyć powieści, co sprawia, że czytamy z otwartą buzią i nie rozstajemy się z lekturą nawet na chwilę. 

"Zostaliśmy na lodzie" to opowieść o różnych odcieniach miłości, pasji, nieprzewidywalnym losie, relacjach międzyludzkich, akceptacji samego siebie, przyjaźni. Pokazuje, jak szybko możemy ocenić drugiego człowieka po pozorach nie poznając go tak naprawdę, a także, by cieszyć się z małych rzeczy, bo w nich jest zapisany wzór na szczęście. Mimo że mnie osobiście historia nie urzekła, że zabrakło tego czegoś, to polecam sięgnąć po ten tytuł, bo jak wiadomo ile ludzi, tyle opinii, kto wie, być może Wam przypadnie do gustu i będziecie nią zachwyceni. Lekka, niewymagająca, urocza i przyjemna powieść na zimowe dni. 

MOJA OCENA 6/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Niny Majewskiej - Brown to książka, którą poddać ocenie jest niemożliwe, ponieważ jak można zrecenzować historię, którą napisało życie? Poruszająca do głębi, wzruszająca, mająca ogromny wydźwięk publikacja. Mieszkająca we Francji Mimi przyjeżdża na wakacje do Polski, by poznać swych krewnych i kraj skąd pochodzą jej rodzice. Nie wie, że nie będzie jej dane wrócić do swojej ojczyzny. 2 dni przed wyjazdem Mimi wybucha II Wojna Światowa, która zmienia wszystko. "W moim kalen­da­rzu na ten dzień zapi­sano cytat z Ber­tranda Rus­sella: To smutne, że głupcy są tak pewni sie­bie, a ludzie mądrzy tak pełni wąt­pli­wo­ści".  Ta książka wzbudza wiele emocji. Napięcie, przerażenie, niedowierzanie i smutek rosną z każdą kolejną kartką, tym bardziej że jest ona historią, która wydarzyła się naprawdę. Pokazuje, z jak niewyobrażalną krzywdą, bólem i brutalnością musieli zmierzyć się więźniowie obozów na Majdanku, Ravensbrück, Buchenwaldzie i Auschwi

"Miłość, kłamstwa i sekrety" Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to moje odkrycie roku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać książek Autorki. Jestem zauroczona nieszablonowym, niewymuszony stylem. Sięgając po powieść "Miłość, kłamstwa i sekrety" nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Była to przyjemna, lekka lektura z odrobiną humoru i tajemnicą w tle. Wiki to kobieta zmienna jak wiatr, zaręczyła się z Frankiem, ciepłym i serdecznym mężczyzną, a jej przyjaźń z Misią trwa od lat. Vincent to znany youtuber kulinarny, który odziedziczył po dziadku willę oraz zeszyt z przepisami na dania prosto z Francji. Mirka to detektyw, której nikt nie oszuka, ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Co łączy tę piątkę? W jakie kłamstwa są uwikłani?  Fabuła wciąga nas od razu w swoje sidła. Akcja żwawa, bez przerwy cos się dzieje. Czytelnik poznaje historię z perspektywy kilku bohaterów. Brak długich, nudnych i zbędnych monologów wewnętrznych i opisów. Dialogi ciekawie poprowadzone. Wszystko jest spójne i fajnie się łączy. Bohat