Przejdź do głównej zawartości

"Kwiaciarka" Anna Kasiuk

Wspomnienia. Każdy z nas je ma. Jedne niosą ból, cierpienie. Inne chcielibyśmy wymazać z pamięci, a jeszcze inne wywołują ciepło w sercu i uśmiech na naszej twarzy. "Kwiaciarka" Anny Kasiuk to przyjemna obyczajówka w której wspomnienia odgrywają kluczową rolę. Dalsze losy Judyty i Szymona z powieści "Andromeda". Nie miałam o tym zielonego pojęcia i dowiedziałam się o tym fakcie po przeczytaniu. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że nie trzeba znać poprzedniej części. Można je czytać oddzielnie. Jestem tego przykładem.


Judyta spełniła swoje marzenie z młodzieńczych lat. Wykupiła zadłużoną kwiaciarnie, którą nazwała "Lawendowy dzban". Robi to co kocha, praca ją uszczęśliwia. Ucieka do niej przed problemami. A tych jej nie brakuje. Tkwi w toksycznym związku z Piotrem, który zdradza ją i poniża. Na dodatek Judyta dźwiga na swych barkach bagaż doświadczeń. Demony przeszłości wciąż nie dają o sobie zapomnieć. W końcu za namową przyjaciółek, Małgosi i Oliwii, Kwiaciarka kończy chory związek. Pragnie miłości i poczucia bezpieczeństwa. Pewnego dnia napotyka na swej drodze miłość z dawnych lat, Szymona. Odkąd widzieli się ostatni raz minęło 13 lat. Czy stara miłość  rzeczywiście nie rdzewieje? Czy uczucie, które dawniej ich łączyło odżyje? Czego tak bardzo boi się Judyta? Co wydarzyło się w jej przeszłości? Jakie sekrety skrywa? Co wspólnego z Szymonem mają tajemnicze anonimy? Czy w życiu Kwiaciarki zagości szczęście i spokój? Odpowiedzi na te pytania poznacie, gdy przeczytacie powieść Anny Kasiuk.
"Jedynie śmierć nie zadaje pytań. Ona po prostu przychodzi i bierze, co jej się należy. Cóż, zaczynamy na kredyt i chyba jeszcze nikomu nie udało się go spłacić. Ale nie należy z życia rezygnować. Trzeba żyć jego pełnią, bo nigdy nie wiesz, kiedy się zakończy."
 Postacie są barwne, każda ma swój "charakter".  Warto też wspomnieć o bohaterach pobocznych, które są równie interesujące. Tempo akcji, tak jak to bywa w obyczajówkach  biegnie swoim torem, spokojnie, by z rozdziału na rozdział nabrać rozpędu. Liczne zwroty akcji, chwile zaskakujące, które zaciekawiają czytelnika. Książka jest dopracowana w każdym calu. Lekki i plastyczny język sprawia, że książka jest życiowa.Nie ma tu nic przypadkowego. Autorka buduje napięcie, nie od razu odsłania karty. Z każdą kolejną kartką jesteśmy coraz bardziej zainteresowani tym, co takiego w młodości przeżyła Kwiaciarka. Czy powieść ma jakiekolwiek wady? Jedyne co mi przeszkadzało  to mnóstwo długich opisów, które mnie nużyły. Jednak nie warto się zrażać, bo książkę czyta się przyjemnie.


 " Kwiaciarka" Anny Kasiuk to książka przepełniona wspomnieniami głównej bohaterki z którymi musi się zmierzyć. Opowieść o strachu przed zmianami, walce o lepsze życie, bólu, odkupieniu, życiowych rozterkach, drugiej szansie. Historia Judyty pokazuje, że czasu nie da się cofnąć i nic nie dzieje się bez przyczyny. Przeszłość może nas dopaść w każdej chwili. Nie uciekniemy przed nią. Jeżeli lubicie obyczajówki, to książka jest właśnie dla Was.

                                    Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

Komentarze

 1. Ja jestem naprawdę ciekawa tej książki i na pewno będę na nią polować. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie kończę czytać"Kwiaciarkę".Było warto po nią sięgnąć,gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k