"Akcja "Żonkile" - zestawienie książek o tematyce wojennej

„Wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może przytrafić się ludzkości, dlatego: nigdy więcej”.

19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Wraz z Biblioteką Publiczną MiG i Centrum Kultury w Pniewach  dołączyłam do akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile". Z tej okazji przedstawiam spis 10 publikacji o getcie warszawskim i z II wojną światową w tle, które są warte uwagi. 

 

1. "I była dzielnica żydowska w Warszawie"   Władysław Bartoszewski,     Marek Edelman

Sięgamy do relacji świadków tragedii pokolenia ukaranego za pochodzenie. Książka Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana to osobista relacja wydarzeń widzianych z dwóch stron muru warszawskiego getta, pokazanych z dwóch perspektyw – uczestnika walk w getcie oraz historyka i jednocześnie dziennikarza, w czasie wojny zaangażowanego w niesienie pomocy Żydom. Każdy z autorów prezentuje świadectwo istnienia getta w Warszawie, przywołuje zapamiętane obrazy, nastroje, decyzje, fakty, a także przedwojenną historię tej dzielnicy. Zebrane tu teksty powstały w różnym czasie, miejscami widać w nich pewien dystans, a miejscami jest to wręcz emocjonalna podróż w czasie.

 

2. "Zdążyć przed Panem Bogiem"  Hanna Krall

Oparta na rozmowach z Markiem Edelmanem, jego wspomnieniach z powstania w getcie warszawskim oraz pracy jako kardiologa. Jest to opowieść o tragedii narodu żydowskiego, skazanego na masową zagładę, o tęsknocie za godnym i heroicznym „pięknym umieraniem”. Ale też o tym, że życie w skrajnych warunkach getta sprawiało, iż ludzie zapominali o zasadach moralnych i skupiali się nade wszystko na własnym przetrwaniu. Kanoniczna książka, najsłynniejsza, obowiązkowa. Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią. Od ponad czterdziestu lat "Zdążyć przed Panem Bogiem" pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku.

 

3. "I była miłość w getcie"   Marek Edelman, Paula Sawicka

„Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość” – pisał Marek Edelman, jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim. W rozmowie z Paulą Sawicką przywołuje najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi. Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią. "I była miłość w getcie" to historia opowiedziana prosto i bez patosu, w przejmujący sposób dotyka jądra człowieczeństwa.

 

4. "Getto Warszawskie - przewodnik po nieistniejącym mieście"               Barbara Engelking - Boni Jacek Leociak

Przewodnik oprowadza po mieście nieistniejącym. Jest ono zbudowane z wielu indywidualnych zapisów, świadectw i dokumentów. Na ich podstawie autorzy odtwarzają topografię getta, ówczesne realia i atmosferę tamtych miejsc i dni. Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.

 

5. "Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady"   Magda Łucyan

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe - prawo do życia. Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień. Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki. Usłyszmy ich głos i nie dopuśćmy do tego, aby te historie kiedykolwiek się powtórzyły.

 
6. "Stulecie Winnych"  Ałbena Grabowska

Saga "Stulecie Winnych" to powieść obyczajowa osadzona w dramatycznych wydarzeniach XX wieku. Autorka w fascynujący sposób połączyła elementy historii Polski i świata z zajmującą opowieścią o rodzinie Winnych. Na kartach powieści pojawiają się zarówno postacie fikcyjne, jak i prawdziwe. Spotkamy znane z kultury, literatury i historii osobistości na tle perypetii klanu Winnych. Ałbena Grabowska wystawia swoich bohaterów na próbę, na jaką naraził ludzkość bieg historii. W tej powieści nie uświadczymy fałszu i przekłamania, "Stulecie Winnych" jest wysoce realistycznym i prawdopodobnym obrazem. A na dodatek nieprzewidywalnym, co rzadko idzie w parze. Mimo iż tło historyczne jest nam dobrze znane, jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie wydarzenie wkrótce naznaczy rodzinę Winnych, książka nadal pozostaje zaskakująca. Ałbena Grabowska kluczy w przeszłości, miesza i robi to tak dobrze, że jest w stanie zdziwić czytelnika. Wiemy, dokąd Winnych zaprowadzi historia, nie wiemy jednak, jak na ich życie wpłyną ludzkie emocje i zgubny los.

 
 
7. "Światło ukryte w mroku"   Sharon Cameron 

Historia opisana w książce „Światło ukryte w mroku” wydarzyła się naprawdę i chyba to najbardziej przemawia do wyobraźni czytelnika. Sharon Cameron swoją powieść oparła na historii dwóch sióstr: Stefanii i Heleny Podgórskich, które żyły w czasach II wojny światowej i z narażeniem własnego życia ukrywały Żydów. Poznaj Stefanię Podgórską, która pracowała w sklepie rodziny Diamantów i była zaręczona z jednym z ich synów. Realia panujące w 1943 roku sprawiły, że młodzi nie mogli ujawnić swojej miłości – ona – katoliczka, a on – Żyd. Taki związek w czasach wojennych był skazany na zagładę. Poruszająca historia Sharon Cameron chwyta za serce i ukazuje, z jaką desperacją walczyli o życie ludzie ścigani przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.


 
8. "My mieliśmy szczęście"   Georgia Hunter

Niezwykła historia rodziny polskich Żydów, rozdzielonej na początku drugiej wojny światowej i gotowej zrobić wszystko, by przeżyć i ponownie się połączyć. Jest wiosna 1939 roku, trzy pokolenia rodziny Kurców starają się, pomimo widma wojny, żyć normalnie. Przy sederowym stole rozmawiają o nowo narodzonych dzieciach i rozkwitającej miłości. Milczą o coraz trudniejszych warunkach Żydów w Radomiu. Wkrótce nie będą już mogli odwracać wzroku od rozlewającego się po Europie okrucieństwa, które dotknie także ich. Los rozrzuci Kurców po wielu zakątkach świata. Rozpocznie się ich trudna walka o przetrwanie. Rozstania, praca ponad siły, strach i tęsknota stają się codziennością rodziny Kurców. 

 
 
9. "Biały ptak"   R.J Palacio

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia. Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych. Historia opowiedziana w "Białym ptaku" przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze. Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę. Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

 
 
10. "Dziewczynka z walizki"   David Serrano Blanquer

Giza, półtoraroczne żydowskie dziecko, zostaje wyniesiona z warszawskiego getta w pielęgniarskiej walizce i trafia do rodziny Danuty Gałkowej (z domu Ślązak), gdzie przez kilka lat uchodzi za jej starszą siostrę. Rodzice Gizy giną w Treblince i Oświęcimiu. Po wojnie dziewczynka zostaje oddana dalszym krewnym, z którymi ucieka do Urugwaju. Kontakt między Gizą a Danutą ulega zerwaniu. Giza pozostaje nieświadoma swojej przeszłości i tego, że Danuta próbuje ją odnaleźć. Po 65 latach wreszcie udaje im się ponownie spotkać. Giza narodziła się dwa razy. Pierwszy raz wydała ją na świat matka. Drugi raz przyszła na świat, gdy wynoszono ją w walizce. Choć miała tylko półtora roku, nie wydała z siebie głosu, gdy mijali strażnika przy bramie getta.

                                          

~ Od początku akcji hasłem przewodnim jest "łączy nas pamięć", które pokazuje siłę wspólnoty. Książki o tematyce wojennej pomagają nam pamiętać o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, cierpieniu naszych przodków, uczą pokory, umniejszają nasze problemy. Myślę, że warto po nie sięgać, a nawet trzeba. Każdy z nas powinien przeczytać choć jedną publikację z motywem II wojny światowej w tle. Ponieważ łączy nas pamięć. 


*Powyższe opisy pochodzą od wydawcy 

Komentarze

  1. Bardzo lubię książki o tematyce wojennej. Zdążyć przed Panem Bogiem byla to moja lektura w liceum. Pozostałe książki mam w planach przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. I ja lubię książki o takiej tematyce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię taką tematykę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz