Przejdź do głównej zawartości

"Zapach goździków" Agnieszka Lis

W tym roku można przebierać w książkach świątecznych. Wśród nich moją uwagę przyciągnęła książka Agnieszki Lis "Zapach goździków", która ma obłędną, klimatyczną okładkę, ale jak wiadomo, nie należy oceniać książki po okładce! Postanowiłam sprawdzić, czy wnętrze jest równie piękne i hipnotyzujące.


Arek. Prowadzi sklep audiofilski, kocha muzykę. Jest rozwodnikiem, z byłą żoną ma dwójkę dzieci. Mieszka sam w olbrzymim domu. Klemens wraz z żoną Melanią prowadzą restaurację "Mokotowska Prowansja". Mają trójkę dzieci. Sommelier z zamiłowania. Odziedziczył we Francji winnice. Przyjaźń Arkadiusza i Klemensa sięga czasów szkolnych. Ich rodziny przyjaźnią się od lat, spotykają się na różnych uroczystościach, a nawet świętach. Nie zmieniło się to nawet po rozwodzie Arka i Basi. Do świąt Bożego Narodzenia zostało pięć dni. Przygotowania idą pełną parą. Niestety, nie wszystkim jest do śmiechu. Klemens ma kłopoty, o których nie powiedział rodzinie. Winnica nie przynosi zysków, lecz same straty. Lada chwila, a będzie trzeba ogłosić bankructwo. O problemach ojca dowiaduje się syn. Rozpoczyna się walka o uratowanie winnicy. Czy Klemens wyjdzie z długów i ratuje winnice? Czy schowa dumę do kieszeni i poprosi o pomoc? Jak będą wyglądały te święta?
" -Mówiłem ci, że wszystko się ułoży. Zawsze się układa. -Mówiłeś, ale trudno wierzyć w słońce, gdy dookoła tylko gęstnieją chmury. Klemens się uśmiechnął".
Ta książka jest zupełnie inna niż typowe, świąteczne powieści. Co prawda czuć delikatnie atmosferę świąt, lecz jest ona gdzieś w tle, jedynie dodatkiem. Agnieszka Lis napisała książkę elegancką, wyrafinowaną i dystyngowaną. Każdy szczegół, każde słowo jest przemyślane. Bohaterowie są prawdziwi. Mamy mnóstwo różnych osobowości, lecz nie da się pogubić, gdyż Autorka dodała na początku ich prezentacje. Opisy są długie i plastyczne. Fabuła życiowa.


Agnieszka Lis pokazała w swej powieści, że w życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy chcieli. Nie wszystkie święta muszą wyglądać tak samo. Zmiany mogą przyjść niespodziewane. Pokazuje również, że w życiu największą wartością jest rodzina i przyjaciele, ci prawdziwi, którzy są z nami na dobre i złe. To wartości, które nigdy się nie przeterminują. "Zapach goździków" to słodko-gorzka opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni, problemach, niedomówieniach, bezinteresownej pomocy, lojalności, szczerych rozmowach, życiowym zawirowania, tajemnicach i magii Świąt Bożego Narodzenia. Ciepła książka, idealna na przedświąteczny czas. Do lektury grzaniec pachnący goździkami obowiązkowy!

                                                                          Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona 
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k