Przejdź do głównej zawartości

"Figurka z porcelany" Agata Bizuk

Sięgając po nową powieść Agaty Bizuk pod tytułem "Figurka z porcelany" byłam pewna, że będzie to przepełniona emocjami lektura, ale nie sądziłam, że aż tak. Otrzymałam mocną , wstrząsającą i bardzo wartościową książkę, w której poruszony jest temat, o którym powinno się mówić głośno.

Iga Małecka miała dzieciństwo jak z koszmaru. Pełne razów, krzyków, strachu, cierpienia i łez. Oprawcą, była jedna z najbliższych jej osób - ojciec. By wyrwać się z rodzinnego piekła, wychodzi za mąż za Piotra. Iga pragnęła kochać i być kochana, szukała bezpiecznej przystani, lecz niestety, mąż okazał się nie lepszy niż jej ojciec. Czy kobieta będzie kiedyś szczęśliwa? 

"Niestety od przeszłości nie da się uciec. Nie da się o niej zapomnieć ani jak za sprawą czarodziejskiej różdżki wymazać jej całkowicie z pamięci. W pewnym momencie – najczęściej kiedy człowiek najmniej się tego spodziewa – przeszłość i tak wróci, bo musi zebrać swoje żniwo". 

Agata Bizuk to mistrzyni trudnych tematów. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, w tej powieści z niezwykłym wyczuciem i subtelnością porusza problem przemocy domowej. Fabuła niebanalna, akcja gna do przodu i wiele się dzieje. Bohaterowie autentyczni. Kreacja Igi jest wręcz fenomenalna, poznajemy ją jako małą dziewczynkę i można śmiało powiedzieć, że towarzyszymy jej na każdym etapie życia, dorastamy z nią. Miałam ogromną ochotę ją przytulić i wesprzeć, czułam ból, strach, obawy i cierpienie. Oprawca zniszczył ją i jej matkę, sprawił, że obie czuły się nic niewarte. To, co przeżyła wraz z matką, nie mieści się w głowie. Iga jest jak figurka z porcelany, krucha i delikatna, wystarczy chwila nieuwagi i może rozlecieć się w drobny mak. Niestety takie sytuacje jak przemoc domowa dzieją się wokół nas, jednak jest to temat, o którym powinno się mówić głośno, a jest on zamiatany pod dywan. 

"Figurka z porcelany" to opowieść o demonach przeszłości, przemocy, niełatwych wyborach, bolesnych wspomnieniach, cierpieniu, żalu, strachu, dążeniu do szczęścia. Postać Igi pokazuje, jak wielki wpływ na nasze życie ma nasze dzieciństwo, ono jest naszym fundamentem i nas kształtuje. Jeżeli liczycie na lekką historię, to jesteście w błędzie, to mocna, trudna i przepełniona emocjami powieść, która porusza duszę. Ta książka ma olbrzymi wydźwięk i jest niesamowicie dojrzała. Polecam!

MOJA OCENA 8 /10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon

Komentarze

  1. Czytałam i gorąco polecam tę książkę. Trudna emocjonalnie, ale bez wątpienia wartościowa i niezwykle potrzebna lektura.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k