Przejdź do głównej zawartości

"Kresowa miłość" Beata Agopsowicz (Patronat medialny, rekomendacja)

"Kresowa miłość" Beaty Agopsowicz to przepiękna, refleksyjna opowieść o nieprzewidywalnym losie i ludzkich ścieżkach. Odbywamy nastrojową podróż przez Kresy. Zatapiamy się w przeplatance przeszłości z teraźniejszością. 


1924 rok - Maria Amirowicz wraz z rodziną przenosi się do Stanisławowa. Po latach rozpoczyna studia we Lwowie, gdzie poznaje Antoniego, studenta chemii, w którym zakochuje się z wzajemnością. Spokojne i szczęśliwe życie zakochanych niszczy wojna. 
2013 rok - Dagmara, nauczycielka matematyki w Krośnie poznaje Adama. Miłość kwitnie, młodzi planują wspólną przyszłość. 
Co łączy te dwie historie? Tego Dowiecie się z książki. 
"(...) Nie czuła, że milczenie między nimi jest w jakiś sposób krępujące. Zdecydowanie nie! Było jej po prostu dobrze. Czuła się, że czasem nie potrzeba żadnych słów, by doskonale się rozumieć. Tak było z nią i Adamem". 

Autorka stworzyła niebanalną historię, która wciąga i gwarantuje wiele emocji. Oprowadza nas uliczkami Lwowa, Kut, Stanisławowa, zabiera na wycieczkę nad morze. Bohaterowie są naturalni, pełni wad i zalet. Każdy z nich jest inny. W świetny sposób przedstawiono toksyczne relacje między Dagmarą, a jej matką, która chciała kierować jej życiem. Akcja płynie swoim torem, styl jest lekki i prosty, zakończenie zaskakujące. Lektura ukazuje to, jak żal i gorycz mogą na wiele lat zatruć życie, a także jakie są konsekwencje naszych wyborów. Nie da się manipulować losem, nawet jeśli bardzo się staramy. W powieści wiele jest nawiązań do Boga i Kościoła, bohaterowie są bardzo wierzący i to widać. Wiara odgrywa ogromną rolę w tej książce. 

"Kresowa miłość" zauroczyła mnie, w niesamowity sposób oddany jest klimat Kresów. Wraz z bohaterami przeżywałam wydarzenia z książki. Było to moje pierwsze spotkanie z piórem Autorki i bardzo udane. Każdy odnajdzie w tej powieści coś dla siebie. Urokliwa, mądra, zmuszająca do refleksji historia. 

Rekomendujac: "Kresowa miłość" to piękna i klimatyczna podróż przez Kresy. Beata Agopsowicz stworzyła historię o niełatwych wyborach, bolesnych wspomnieniach, żalu, marzeniach i potędze miłości. Przejmująca i emocjonalna powieść, która mnie oczarowała. Serdecznie polecam!

MOJA OCENA 8 /10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k