"Wszyscy pragnęliśmy miłości" Agnieszka Jeż

"Wszyscy pragnęliśmy miłości" Agnieszki Jeż to piękna, mająca ogromny wydźwięk i wzruszająca powieść, w której trudne czasy wojenne przeplatają się z teraźniejszością. Autorka łamie schematy, nie lukruje i nie koloryzuje. Pokazuje życie takim, jakim jest, nie ma tu ani grama sztuczności. Historia ludzi, którzy pragnęli kochać i być kochanym. 

Czasy wojenne. Irka ma dobre serce, od zawsze pomagała potrzebującym, przez co przylgnęła do niej łatka "Irka od biednych". Postanawia dać schronienie Żydowi Emilowi Silversteinowi, mimo sprzeciwu rodziny. Kobieta zakochuje się w mężczyźnie i pragnie z nim być. Pewne wydarzenia sprawiają, że najbliżsi odsuwają się od niej i zrywają kontakt. Czasy teraźniejsze. Irka umiera. Jej syn, Krzysztof odnajduje list z Niemiec. Jaki sekret skrywała jego matka? Co znajduje się w liście? 

"Po co żyć? Bo na tym polega życie, żeby żyć. Jedno dostałeś, jak się obrazisz, i oddasz, nikt ci drugiego nie podaruje. A żyć musisz przede wszystkim dla siebie- różne się rzeczy dzieją dokoła, różni ludzie przychodzą i odchodzą, ale zawsze jesteś ze sobą, zawsze masz siebie. Więc naucz się tego i ciesz się, że możesz żyć."

Ta książka to fikcja literacka, ale człowiek ma wrażenie, że tak mogło być, że te wydarzenia mogły wydarzyć się naprawdę. To jedna z tych powieści nieodkładanych, o których nie da się łatwo zapomnieć. Bohaterowie są ludzcy, pełni niedoskonałości, rozterek. W bardzo obrazowy sposób przedstawione są czasy wojenne. Powieść czytamy z czystym zainteresowaniem. Akcja gna do przodu, ciągle coś się dzieje. Sam finał jest zaskakujący. Losy "Irki od biednych", jej rodziny uświadamiają nam, jak wiele tajemnic tkwi w człowieku, ile może w nim siedzieć sekretów, niedomówień, historii. Człowiek jest prawdziwą zagadką, której nie umiemy odkryć, gdy zamyka swe serce, pokazuje innym tyle, ile chce. 

"Wszyscy pragnęliśmy miłości" to opowieść o niedomówieniach, pragnieniach, trudnych wyborach, bolesnych wspomnieniach, żalu, cierpieniu, odrzuceniu, lękach, pragnieniu miłości, poświęceniu, egoizmie, błędach życiowych, tajemnicach rodzinnych, poczuciu winy. Książka pokazuje, jak łatwo można pomylić miłość gdy jej łakniemy z innymi uczuciami.  Wstrząsająca i trudna, lecz bardzo wartościowa i godna uwagi. Serdecznie polecam! 

MOJA OCENA 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Filia 

Komentarze

  1. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna historia, przy której niejednokrotnie się wzruszyłam. W podobnej tematyce czytałam teraz "Narzeczoną nazisty", którą także mogę szczerze polecić. Historia równie piękna i poruszająca, jak powyższa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Otwórz się na miłość" Natalia Sońska

"Zapch bzu" Karolina Wilczyńska (Patronat medialny)

Mini wywiad z Agnieszką Lingas - Łoniewską