Przejdź do głównej zawartości

"Zapch bzu" Karolina Wilczyńska (Patronat medialny)

Każdego dnia mijamy swoich sąsiadów. W szarej codzienności nie zwracamy na siebie większej uwagi. Wymieniamy spojrzenia, zwroty grzecznościowe i każdy idzie w swoją stronę. Tak też było z nowymi bohaterami drugiego cyklu "Rok na Kwiatowej" Karoliny Wilczyńskiej pod tytułem "Zapach bzu". Opowieść o życiowej rutynie, trudnych wyborach, tragedii, potrzebie bycia akceptowanym i rozumianym.


Julia, Kaja, Danuta i Norbert spotykali się każdego dnia, przechodzili obok siebie z obojętnością, aż do dnia, w którym los splatał im figla. Ich drogi skrzyżowały się, a to wszystko za sprawą tajemniczego kartonowego pudła. W tej części pierwsze skrzypce gra młodziutka studentka medycyny Julia. Sympatyczna, pełna ciepła dziewczyna, która w rzeczywistość skrywa w sobie ogromny smutek. Z jakim problemem zmaga się Julia? Czy znajdzie kogoś, komu będzie mogła powierzyć swoje smutki? Czy znajdzie w sobie tyle odwagi, by przeciwstawić się rodzicom? Czy czwórka sąsiadów znajdzie ze sobą wspólny język? Co skrywa tajemnicze pudło?
"Pamiętaj, że nie każdy, kto się do Ciebie uśmiecha, jest naprawdę życzliwy. Musisz być ostrożna. Spotkasz wielu, którym będzie zależeć na tym co możesz dla nich załatwić, a nie na Tobie."
Karolina Wilczyńska jak zwykle mnie nie zawiodła. Jej lekkość pióra sprawia, że czyta się z ogromnym zaciekawieniem i bardzo szybko. Książka nie jest przekombinowana, wciąga i pochłania. Są momenty humorystyczne, ale są też takie, które ściskają za serce i wzruszają. Historia poprowadzona jest w taki sposób, że czujemy się, jak byśmy byli częścią książki, jednym z bohaterów. Wraz z postaciami przeżywamy ich smutki i radości, wysłuchujemy ich, doradzamy i wspieramy. Jesteśmy ich powiernikami. Postacie świetnie wykreowani. Każdy z nich jest inny, każdy ma swój świat. Fabuła intrygująca.


Na pewno jesteście ciekawi czy książkę da się czytać, nie znając poprzedniej serii. Tak. Jest to zupełnie odrębna część, więc spokojnie możecie czytać je oddzielnie. Co prawda pojawiają się bohaterowie, których już znamy, jednak nie grają tu wielkiej roli. Wydawać by się mogło, że jest to lekka, ciepła obyczajówka, wręcz przeciwnie. "Zapach bzu" to książka, która porusza ważne tematy, o których nie mówi się głośno. Nadopiekuńczość, toksyczni rodzice, trauma z przeszłości, obwinianie o tragedię, dążenie do perfekcji, pozory, ocenianie po wyglądzie. To wszystko znajdziecie w tej książce. Z całego serca polecam pierwszą część drugiego sezonu " Roku na Kwiatowej" "Zapach bzu". Książka oczarowała mnie od pierwszych stron i skradła moje serce!

Za egzemplarz i możliwość patronowania tak cudownej książce dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Komentarze

 1. Lubię tę serię, więc na pewno przeczytam ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję patronatu! :) Jestem do tyłu z całą serią :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może widziałam już książki z tej serii-okladka wydaje mi się znajoma. Chętnie sięgnęłabym po ten tytuł. Tak zachecsjśco piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super recenzja. Na razie mam tylko 3 pierwsze tomy. Bardzo lubię powieści tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej książce, ale po przeczytaniu Twojej recenzji chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gorzkie odsłony życia, tematyka, która każdego z nas w jakimś stopniu dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. I gratuluję patronatu, przyjemne odczucia, kiedy książka sygnowana jest naszym dobrym słowem. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej serii więc mam co nadrabiac

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k