Przejdź do głównej zawartości

"Zapch bzu" Karolina Wilczyńska (Patronat medialny)

Każdego dnia mijamy swoich sąsiadów. W szarej codzienności nie zwracamy na siebie większej uwagi. Wymieniamy spojrzenia, zwroty grzecznościowe i każdy idzie w swoją stronę. Tak też było z nowymi bohaterami drugiego cyklu "Rok na Kwiatowej" Karoliny Wilczyńskiej pod tytułem "Zapach bzu". Opowieść o życiowej rutynie, trudnych wyborach, tragedii, potrzebie bycia akceptowanym i rozumianym.


Julia, Kaja, Danuta i Norbert spotykali się każdego dnia, przechodzili obok siebie z obojętnością, aż do dnia, w którym los splatał im figla. Ich drogi skrzyżowały się, a to wszystko za sprawą tajemniczego kartonowego pudła. W tej części pierwsze skrzypce gra młodziutka studentka medycyny Julia. Sympatyczna, pełna ciepła dziewczyna, która w rzeczywistość skrywa w sobie ogromny smutek. Z jakim problemem zmaga się Julia? Czy znajdzie kogoś, komu będzie mogła powierzyć swoje smutki? Czy znajdzie w sobie tyle odwagi, by przeciwstawić się rodzicom? Czy czwórka sąsiadów znajdzie ze sobą wspólny język? Co skrywa tajemnicze pudło?
"Pamiętaj, że nie każdy, kto się do Ciebie uśmiecha, jest naprawdę życzliwy. Musisz być ostrożna. Spotkasz wielu, którym będzie zależeć na tym co możesz dla nich załatwić, a nie na Tobie."
Karolina Wilczyńska jak zwykle mnie nie zawiodła. Jej lekkość pióra sprawia, że czyta się z ogromnym zaciekawieniem i bardzo szybko. Książka nie jest przekombinowana, wciąga i pochłania. Są momenty humorystyczne, ale są też takie, które ściskają za serce i wzruszają. Historia poprowadzona jest w taki sposób, że czujemy się, jak byśmy byli częścią książki, jednym z bohaterów. Wraz z postaciami przeżywamy ich smutki i radości, wysłuchujemy ich, doradzamy i wspieramy. Jesteśmy ich powiernikami. Postacie świetnie wykreowani. Każdy z nich jest inny, każdy ma swój świat. Fabuła intrygująca.


Na pewno jesteście ciekawi czy książkę da się czytać, nie znając poprzedniej serii. Tak. Jest to zupełnie odrębna część, więc spokojnie możecie czytać je oddzielnie. Co prawda pojawiają się bohaterowie, których już znamy, jednak nie grają tu wielkiej roli. Wydawać by się mogło, że jest to lekka, ciepła obyczajówka, wręcz przeciwnie. "Zapach bzu" to książka, która porusza ważne tematy, o których nie mówi się głośno. Nadopiekuńczość, toksyczni rodzice, trauma z przeszłości, obwinianie o tragedię, dążenie do perfekcji, pozory, ocenianie po wyglądzie. To wszystko znajdziecie w tej książce. Z całego serca polecam pierwszą część drugiego sezonu " Roku na Kwiatowej" "Zapach bzu". Książka oczarowała mnie od pierwszych stron i skradła moje serce!

Za egzemplarz i możliwość patronowania tak cudownej książce dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Komentarze

 1. Lubię tę serię, więc na pewno przeczytam ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję patronatu! :) Jestem do tyłu z całą serią :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może widziałam już książki z tej serii-okladka wydaje mi się znajoma. Chętnie sięgnęłabym po ten tytuł. Tak zachecsjśco piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super recenzja. Na razie mam tylko 3 pierwsze tomy. Bardzo lubię powieści tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej książce, ale po przeczytaniu Twojej recenzji chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gorzkie odsłony życia, tematyka, która każdego z nas w jakimś stopniu dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. I gratuluję patronatu, przyjemne odczucia, kiedy książka sygnowana jest naszym dobrym słowem. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej serii więc mam co nadrabiac

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown

"Ostatnia więźniarka Auschwitz" Niny Majewskiej - Brown to książka, którą poddać ocenie jest niemożliwe, ponieważ jak można zrecenzować historię, którą napisało życie? Poruszająca do głębi, wzruszająca, mająca ogromny wydźwięk publikacja. Mieszkająca we Francji Mimi przyjeżdża na wakacje do Polski, by poznać swych krewnych i kraj skąd pochodzą jej rodzice. Nie wie, że nie będzie jej dane wrócić do swojej ojczyzny. 2 dni przed wyjazdem Mimi wybucha II Wojna Światowa, która zmienia wszystko. "W moim kalen­da­rzu na ten dzień zapi­sano cytat z Ber­tranda Rus­sella: To smutne, że głupcy są tak pewni sie­bie, a ludzie mądrzy tak pełni wąt­pli­wo­ści".  Ta książka wzbudza wiele emocji. Napięcie, przerażenie, niedowierzanie i smutek rosną z każdą kolejną kartką, tym bardziej że jest ona historią, która wydarzyła się naprawdę. Pokazuje, z jak niewyobrażalną krzywdą, bólem i brutalnością musieli zmierzyć się więźniowie obozów na Majdanku, Ravensbrück, Buchenwaldzie i Auschwi

"Miłość, kłamstwa i sekrety" Krystyna Mirek

Krystyna Mirek to moje odkrycie roku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać książek Autorki. Jestem zauroczona nieszablonowym, niewymuszony stylem. Sięgając po powieść "Miłość, kłamstwa i sekrety" nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Była to przyjemna, lekka lektura z odrobiną humoru i tajemnicą w tle. Wiki to kobieta zmienna jak wiatr, zaręczyła się z Frankiem, ciepłym i serdecznym mężczyzną, a jej przyjaźń z Misią trwa od lat. Vincent to znany youtuber kulinarny, który odziedziczył po dziadku willę oraz zeszyt z przepisami na dania prosto z Francji. Mirka to detektyw, której nikt nie oszuka, ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Co łączy tę piątkę? W jakie kłamstwa są uwikłani?  Fabuła wciąga nas od razu w swoje sidła. Akcja żwawa, bez przerwy cos się dzieje. Czytelnik poznaje historię z perspektywy kilku bohaterów. Brak długich, nudnych i zbędnych monologów wewnętrznych i opisów. Dialogi ciekawie poprowadzone. Wszystko jest spójne i fajnie się łączy. Bohat