Przejdź do głównej zawartości

"Zatrutka" Ewa Przydryga

Nie oceniam książek po okładce, jednak są takie, które mają tak rewelacyjne okładki, że trudno im się nie oprzeć. Gdy tylko zobaczyłam i przeczytałam opis książki "Zatrutka" Ewy Przydrygi, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Na dodatek ten mroczny i intrygujący tytuł. Jest to świetnie napisany thriller psychologiczny, w którym głównym wątkiem jest tajemnicze zniknięcie i motyw teatru.


Ania i Piotr to szczęśliwe małżeństwo. Po porodzie Ania zmaga się z depresją. Pewnego dnia wychodzi na spacer i nie wraca. Na plaży zostają odnalezione jej rzeczy. Policja twierdzi, że kobieta popełniła samobójstwo, jednak Piotr nie wierzy w ich zapewnienia i bierze sprawę w swoje ręce. Odnajduje poszlaki, które tylko utwierdzają go w przekonaniu, że jego żona żyje. Z każdym kolejnym odkryciem dowiaduje się, że tak naprawdę nigdy nie znał Ani, która skrywała wiele tajemnic i kiedyś prowadziła zupełnie inne życie, o którym on nie miał pojęcia.
"Czasami na pierwszy plan wysuwała się pewna teoria niczym zatruta, fermentująca w jego głowie myśl. W swojej podstępności nie pozwalała mu zrozumieć, dlaczego wstyd Anki był na tyle głęboki, by chciała zataić przed nim każdy mroczny zakamarek swojej duszy."
Książka jest dopracowana w każdym calu. Autorka włożyła mnóstwo pracy, co widać gołym okiem. Jestem zachwycona niebanalną fabułą, genialnymi grafikami, trailerem i pomysłową promocją. Akcja dzieje się w Gdyni. Napięcie rośnie z każdą przewracaną kartką. Mroczna historia sprawia, że chcemy więcej, nie możemy się oderwać od niej. Zarys bohaterów jest rewelacyjny, różnorodni i ciekawie wykreowani. Zwłaszcza postać Matyldy, która jest bardzo charakterystyczną postacią. Narracja trzecioosobowa, przeplatana z prowadzonym przez Anię pamiętnikiem, przez co możemy zrozumieć jej postępowanie i bliżej ją poznać. Styl nieśpieszny, lekki i płynny.


Cała książka jest spójna. Historia Ani pokazuje nam, jak ważna jest w naszym życiu obecność matki, miłość rodziców, poczucie akceptacji i bezpieczeństwa, a także, że nigdy do końca nie znamy drugiej osoby, każdy ma drugą twarz, sekrety. "Zatrutka" to opowieść o maskach, które nosimy na co dzień, tajemnicach, poszukiwaniu prawdy, demonach przeszłości, które prędzej czy później nas dopadają, zbrodni, zaginięcia, manipulacji, rodzinnych tragediach, wątpliwościach, obawach i pozorach. Książka Ewy jest intrygującą, emocjonalną, poruszającą i dająca do myślenia lekturą, która porywa od pierwszych stron. Polecam!

                             Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Novae Res


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k