Przejdź do głównej zawartości

"Zielona 13" Agata Bizuk

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła niebywała powieść. "Zielona 13" Agaty Bizuk to książka, która skradła moje serce. Ciepła, przepełniona dobrym humorem, dająca nadzieję opowieść o prozie życia. Byłoby wspaniale zamieszkać w kamienicy na Zielonej 13, miejscu gdzie wiele się dzieje i gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Szczepan, którego zostawiła żona. Aldona i jej młody kochanek. Mariolka, która szuka swojego miejsca na świecie. Roman alkoholik. Krzysztof i Elwira, którzy już wkrótce zostaną rodzicami. Połączy ich coś więcej niż wspólny budynek - kamienica przy Zielonej 13. Czy są gotowi na wielkie, życiowe zmiany? Co zaburzy ich spokój? 

„Nie pozwól, by emocje kiedykolwiek przesłoniły Ci właściwy ogląd sytuacji i prawdziwe uczucie. Bo to może kosztować życie”. 

To jedna z tych książek, które wprawiają w dobry nastrój, a przy czytaniu uśmiech na twarzy sam się pojawia. Bohaterowie są tacy jak my, mamy wrażenie, jak byśmy znali ich od zawsze. Autentyczni, róznorodni, barwni. Ilość postaci, może sprawiać wrażenie, że się pogubimy, nic bardziej mylnego. Wszystko jest jasne i klarowne. Brak długich i nudnych opisów, dialogi są zabawne i ciekawe. Fabuła wciąga od razu, czyta się bardzo szybko i z olbrzymią przyjemnością. Styl Autorki jest lekki, prosty i płynny, ma ona niesamowite poczucie humoru. Książka jest wielowątkowa, każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

"Zielona 13" to opowieść, która pokazuje, że gdy los daje nam drugą szansę, to trzeba ją wykorzystać. Zmiany można dokonać w każdym momencie naszego życia, wystarczy się odważyć. W tej książce znajdziemy miłość, przyjaźń, niespodzianki od losu, trudne decyzje, problemy, pozorach. Wspaniała obyczajówka, którą gorąco polecam.

MOJA OCENA 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon 

Komentarze

  1. Niestety, tej serii jeszcze nie znam, nie mam... Jest w planach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k