"Za ścianą ciszy" Anna Ziobro (Patronat medialny)

Anna Ziobro oddaje w nasze ręce nową powieść pod tytułem "Za ścianą ciszy". Nietuzinkowa, dojrzała i emocjonalna powieść, która porusza najczulsze zakamarki duszy i pozostawia ślad w sercu. To jedna z tych książek, które są nieodkładalne i przejmujące. 

Ida nie ma zbyt łatwego życia. Choroba postępuje i kobieta coraz bardziej traci słuch, pewnego dnia może stać się całkiem głucha. Ida jest wycofana, nie wierzy w siebie, wciąż powracają do niej traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Adam samotnie wychowuje córkę. Ma za sobą bolesną przeszłość, która odcisnęła piętno. Mimo to stara się żyć dalej, choć czuje się bardzo samotny. Losy Idy i Adama się splatają Czy będzie im dane zaznać szczęścia? 

"Z zadziwiającą regularnością Ida zauważała, że ludzie bywają w praktyce głuchsi niż ona. Chociaż mają świetny słuch, są skorzy puszczać mimo uszu niewygodne uwagi, drażniące komentarze czy opinie, z którymi się nie zgadzają. Ona przynajmniej była konsekwentna w tym, że niedosłyszy. Bywała natomiast wybiórczo ślepa, co nasiliło się szczególnie w ostatnich miesiącach, w których spotykała się z Maciejem".

Powieść podzielona jest na 4 części. Cofamy się też w czasie, by lepiej przyjrzeć się wydarzeniom sprzed lat. Narracja trzecioosobowa, akcja płynie swoim torem. Czyta się przyjemnie i szybko. Sam styl jest lekki i obrazowy. Książka wywołuje wiele emocji, zmusza do przemyśleń. W sposób bardzo szczegółowy Autorka przybliża nam, co czują osoby niedosłyszące, możemy je lepiej zrozumieć i w pewien sposób postawić się w ich sytuacji. Sam pomysł na fabułę fantastyczny. Anna Ziobro porusza wątek szykanowania i poniżania w szkole, ukazując, jak bardzo dzieci potrafią być okrutne wobec osób wyróżniających się np. niepełnosprawnością. W doskonały sposób rozwinięty został wątek straty bliskiej osoby. Śmierć zmienia wszystko, żyjemy w zawieszeniu, odczuwamy pustkę, niewyobrażalny ból, pozostają wspomnienia i tęsknota rosnąca z każdym dniem. Człowiek uczy się żyć na nowo, choć jest bardzo ciężko. 

W książce "Za ścianą ciszy" mamy cały szereg trudnych i ważnych tematów takich jak odrzucenie, adopcja, samookaleczenie, poczucie bezsilności, brak wiary w siebie, poczucie niedowartościowania, myśli samobójcze, żałoba, samotne ojcostwo, toksyczny związek i różne odcienie miłości. Historia Idy i Adama daje nadzieję na lepsze jutro, pokazuje, że zawsze jest jakieś światełko w tunelu, a także, że nic nie jest dane na zawsze, wszystko przemija. To, co złe, i to, co dobre. Z całego serca polecam tę powieść, gdyż jest ona napisana emocjami. Wartościowa, mądra i poruszająca. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki Autorki. 

MOJA OCENA 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon Komentarze

  1. Jestem niezmiernie ciekawa tej książki. Serdecznie gratuluję tak interesująco patronatu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się, że to bardzo wartościowa książka. Tematyka niepełnosprawności, czy szykanowana, to ważne i wciąż aktualne wątki, z którymi jako społeczeństwo średnio sobie radzimy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Smutna powieść, ale warto ja przeczytać. Dziękuję za śliczną recenzję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Otwórz się na miłość" Natalia Sońska

Mini wywiad z Agnieszką Lingas - Łoniewską

"Święta w miasteczku Anielin" Iwona Mejza - PATRONAT MEDIALNY