Przejdź do głównej zawartości

"Za ścianą ciszy" Anna Ziobro (Patronat medialny)

Anna Ziobro oddaje w nasze ręce nową powieść pod tytułem "Za ścianą ciszy". Nietuzinkowa, dojrzała i emocjonalna powieść, która porusza najczulsze zakamarki duszy i pozostawia ślad w sercu. To jedna z tych książek, które są nieodkładalne i przejmujące. 

Ida nie ma zbyt łatwego życia. Choroba postępuje i kobieta coraz bardziej traci słuch, pewnego dnia może stać się całkiem głucha. Ida jest wycofana, nie wierzy w siebie, wciąż powracają do niej traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Adam samotnie wychowuje córkę. Ma za sobą bolesną przeszłość, która odcisnęła piętno. Mimo to stara się żyć dalej, choć czuje się bardzo samotny. Losy Idy i Adama się splatają Czy będzie im dane zaznać szczęścia? 

"Z zadziwiającą regularnością Ida zauważała, że ludzie bywają w praktyce głuchsi niż ona. Chociaż mają świetny słuch, są skorzy puszczać mimo uszu niewygodne uwagi, drażniące komentarze czy opinie, z którymi się nie zgadzają. Ona przynajmniej była konsekwentna w tym, że niedosłyszy. Bywała natomiast wybiórczo ślepa, co nasiliło się szczególnie w ostatnich miesiącach, w których spotykała się z Maciejem".

Powieść podzielona jest na 4 części. Cofamy się też w czasie, by lepiej przyjrzeć się wydarzeniom sprzed lat. Narracja trzecioosobowa, akcja płynie swoim torem. Czyta się przyjemnie i szybko. Sam styl jest lekki i obrazowy. Książka wywołuje wiele emocji, zmusza do przemyśleń. W sposób bardzo szczegółowy Autorka przybliża nam, co czują osoby niedosłyszące, możemy je lepiej zrozumieć i w pewien sposób postawić się w ich sytuacji. Sam pomysł na fabułę fantastyczny. Anna Ziobro porusza wątek szykanowania i poniżania w szkole, ukazując, jak bardzo dzieci potrafią być okrutne wobec osób wyróżniających się np. niepełnosprawnością. W doskonały sposób rozwinięty został wątek straty bliskiej osoby. Śmierć zmienia wszystko, żyjemy w zawieszeniu, odczuwamy pustkę, niewyobrażalny ból, pozostają wspomnienia i tęsknota rosnąca z każdym dniem. Człowiek uczy się żyć na nowo, choć jest bardzo ciężko. 

W książce "Za ścianą ciszy" mamy cały szereg trudnych i ważnych tematów takich jak odrzucenie, adopcja, samookaleczenie, poczucie bezsilności, brak wiary w siebie, poczucie niedowartościowania, myśli samobójcze, żałoba, samotne ojcostwo, toksyczny związek i różne odcienie miłości. Historia Idy i Adama daje nadzieję na lepsze jutro, pokazuje, że zawsze jest jakieś światełko w tunelu, a także, że nic nie jest dane na zawsze, wszystko przemija. To, co złe, i to, co dobre. Z całego serca polecam tę powieść, gdyż jest ona napisana emocjami. Wartościowa, mądra i poruszająca. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki Autorki. 

MOJA OCENA 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon Komentarze

  1. Jestem niezmiernie ciekawa tej książki. Serdecznie gratuluję tak interesująco patronatu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się, że to bardzo wartościowa książka. Tematyka niepełnosprawności, czy szykanowana, to ważne i wciąż aktualne wątki, z którymi jako społeczeństwo średnio sobie radzimy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Smutna powieść, ale warto ja przeczytać. Dziękuję za śliczną recenzję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

Mini wywiad z autorką Beatą Agopsowicz

W lutym na sklepowe półki trafiła powieść "Kresowe nadzieje". Mam dla Was mini wywiad z autorką powieści Beatą Agopsowicz. Zapraszam. 1) Minął miesiąc od premiery powieści "Kresowe nadzieje". Czy emocje związane z wydaniem nowej książki już opadły? Największe emocje towarzyszyły mi przy wydaniu pierwszej książki. Niezmiennie każda kolejna również dostarcza niezwykłych przeżyć. “Kresowe nadzieje” wiązały się z obawą, jak zostanie przyjęta powieść, która jest kontynuacją “Kresowej miłości” Cieszę się, że została dobrze przyjęta. I teraz rzeczywiście, emocje już nieco opadły. 2) O czym jest powieść „Kresowe nadzieje”? Książka jest powiązana z “Kresową miłością”, ale można ją czytać jako samodzielną pozycję. Ponownie zapraszam czytelników do podróży w czasie i przestrzeni, do okresu dwudziestolecia międzywojennego na Kresy wschodnie naszego kraju. To opowieść o dwóch kobietach, które łączy strata ukochanych mężczyzn i nieumiejętność pogodzenia się z tym faktem.  3) Co b

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi