Przejdź do głównej zawartości

"Hotel Varsovie. Bunt chimery" Sylwia Zientek

"Hotel Varsovie. Bunt chimery" to drugi tom sagi rodzinnej o warszawskich właścicielach i założycielach hotelu Varsovie, Żmijewskich i Szpakowskich, który mieści się na ulicy Długiej. Przyznam się bez bicia, że nie czytałam pierwszej części, ale bez obaw bo jak się okazało, można je czytać oddzielnie. Akcja powieści toczy się w XIX wieku, a także w czasach współczesnych. Autorka wspaniale odwzorowała realia dawnej epoki. Przenosimy się w czasie i czujemy tę atmosferę dawnych lat. Co znajdziemy w tej książce? Przede wszystkim zawiłą fabułę. Powieść jest wielowątkowa. Zdrady, romanse, nieszczęśliwa miłośc, konflikty, spiski, zagadki, intrygi, niedopowiedzenia.... Wszystko to tworzy spójną całość i doskonale ze sobą współgra.


Mimo tego, że książka jest grubaskiem, to czyta się ją z zapartym tchem i nawet się człowiek nie spodziewa kiedy następuje koniec. Każdy z bohaterów jest inny i bardzo ciekawy. Nie da się wymienić jednego, głównego bohatera,  ponieważ przez książkę przewija się ich cała plejada.W tej lekturze bardzo zainteresowało mnie tło historyczne, dzięki któremu powieść jest prawdziwą perełką dla czytelnika. Sprytnie wplecione wielkie postacie takie jak Chopin, Mickiewicz, Słowacki, a nawet sam Napoleon. Na naszych oczach toczą się rozmowy o  dziełach takich jak "Lalka" Bolesława Prusa, czy "Dziady" Adama Mickiewicza. stajemy się świadkami ich powstania. Widać, że Autorka jest z historią za pan brat. Książka jest dopracowana w każdym, nawet najmniejszym calu.


Komu polecam "Hotel Varsovie. Bunt chimery"? Przede wszystkim fanom "Lalki" Bolesława Prusa, a także tym, którzy lubią gdy w książce jest troszkę historii ;-)

                            Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Komentarze

 1. Lalka miło wspominam, więc być może i po tę książkę sięgnę w przyszłości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie wspominam miło Lalki, więc wydaje mi się, że ta książka nie jest dla mnie :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj lubię takie książki! Zapisuję sobie ten tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za recenzję jest naprawdę doskonale napisana jednak książka nie w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też nie czytałam pierwszego tomu, ale skoro nie ma takiej potrzeby to zainteresuje się tym tytułem, bo Lalkę bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki historyczne oraz te, gdzie historia przeplata się z rzeczywistoscią.Wtedy książka jest o wiele ciekawsza, wartościowa.Nabiera zupęłnie nowego wymiaru.Zapisuję tytuł.I zostaję u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lalka była jedną z moich ulubionych lektur. Muszę przyznać, że zainteresowałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k