Przejdź do głównej zawartości

"Podaruj mi jutro" Ilona Gołębiewska

"Podaruj mi jutro" Ilony Gołębiewskiej  to książka niebywale klimatyczna i optymistyczna. Jest to moje pierwsze spotkanie z Autorką. Pierwsza część cyklu "dwór na Lipowym wzgórzu" to opowieść o kobietach z rodu Horczyńskich, które łączą nie tylko więzy krwi i wspólne nazwisko, ale również stary dwór oraz Lipowczany na Podlasiu. Pierwszy tom poświęcony jest właścicielce dworu - Anieli, kolejne będą o jej córce Sabinie oraz wnuczkach Klarze i Liliannie.


Dwór na Lipowym Wzgórzu  od 200 lat należy do rodu Horczyńskich. W czasie wojny niestety odebrano go właścicielom. Po wielu latach udaje się go odzyskać, a właścicielką zostaje nie kto inny jak Aniela Horczyńska - słynna malarka, która obiecała umierającemu ojcu, że odzyska budynek i zaopiekuje się rodzinną posiadłością. Kobieta zakłada na Lipowym Wzgórzu pensjonat oraz Akademię Sztuk Anielskich, jednak jej myśli nieustannie zaprząta zaginiony ukochany oraz zagadka, która dotyczy jej ojca. Czy ukochany Witek żyje? Co wydarzyło się na Czarnym Szańcu, gdzie zginęło wielu partyzantów? Czy ojciec Anieli był zdrajcą? Czy odnajdzie jego dzienniki i dowie się prawdy?
"To jak z płomieniem świecy, który daje ciepło, ale wystarczy chwila nieuwagi, by zajął przestrzeń wokół siebie i pozostawił zgliszcza. Tak jest z miłością. Może wypełnić ciepłem całe życie. A może też wybuchnąć mocnym płomieniem, którzy poparzy lub zniszczy. Jest jeszcze jedna droga. Upływający czas i brak nadziei potrafi zabić nawet największe uczucie. Jednak prawdziwa miłość, płynąca z czystego serca, wierna i trwała, nie ugnie się nigdy pod naporem ludzkich cierpień i problemów."
"Podaruj mi jutro" to opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny Horczyńskich. W trakcie lektury podróżujemy w czasie. Jest to powieść wielowątkowa, w której przeczytamy o miłości, rodzinnych relacjach, chorobie. Autorka ma bardzo malowniczy styl. Pomysł na fabułę świetny. Z początku pojawia się mnóstwo bohaterów, przez co byłam zagubiona. W powieści jest także wiele długich opisów, które nie bardzo lubię i zwyczajnie mnie nudziło. Zdarzyło mi się je omijać. Mamy całą plejadę różnorodnych postaci. Każdy jest inny i każdy ma to "coś".


Historia rodu Horczyńskich to opowieść, która skłania do refleksji. Pokazuje, jak ponadczasowa jest siła kobiet, jak wielki wpływ na nasze mają decyzje podjęte pod wpływem emocji. Relacje rodzinne, wybaczenie, miłość, przyjaźń na dobre i na złe, rozterki życiowe, choroba, kłótnie przeznaczenie. To wszystko znajdziemy w tej książce. "Podaruj mi jutro" to książka idealna na długie, letnie wieczory, gdy chcemy się zresetować i wypocząć.

                                                      Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k