Przejdź do głównej zawartości

"Obejmie wszystko pamięc" Joanna Gawrych - Skrzypczak (Patronat medialny)

Powieść "Obejmie wszystko pamięć" Joanny Gawrych - Skrzypczak, to książka, którą mam pod swoimi skrzydłami. Jest to 3 część serii "Księżyc jest kobietą", jednak nie trzeba znać poprzednich tomów, by zapoznać się z tą książką. Każdy z nas ma wspomnienia, jedne wywołują uśmiech na naszej twarzy, inne łzy. Niektórymi z miłą chęcią dzielimy się z innymi, natomiast są też takie, które chcemy zachować tylko dla siebie. Właśnie o tym jest ta książka, o wspomnieniach, które nie dają nam spokoju i których się obawiamy.


Anna i Łukasz  prowadza pensjonat w urokliwych Miętach.  To właśnie tu znaleźli swoje miejsce na ziemi i wychowują syna Tadeuszka. Ich spokój burzą anonimowe listy i stare zdjęcia. Kto jest ich autorem? Kto widnieje na zdjęciach sprzed lat? Poznajemy również perypetie Wiktorii - antykwariuszki, Charlesa - brytyjskiego kolekcjonera obrazów i Asi, przyjaciółki Anny. Jakie będą ich losy? Czy dane jest im szczęście? Tego dowiecie się z lektury ;-)
"Pamięć może objąć wszystko, ale często nas więzi, trzyma w miejscu, daje złu siłę przetrwania. Nie da się zmienić przeszłości, a na to, co będzie, możemy wpłynąć tylko tu i teraz".
Fabuła jest interesująca, miejsca, w których osadzona jest akcja, działają na wyobraźnię. Wraz z bohaterami podróżujemy w czasie. Odwiedzamy Mięty, Poznań, Włochy, Rosję, Francję i Anglię. Postacie, to cała gama różnorodnych charakterów. Wraz z nimi przeżywamy wzloty i upadki życiowe. Na początku nieco się pogubiłam, ponieważ bohaterów jest wiele, jednak z każdą kolejną kartką było coraz lepiej, aż w końcu nie mogłam się oderwać od lektury. Można rozróżnić trzy wątki. Historyczny, obyczajowy i romantyczny. Autorka ma bardzo plastyczny język, czyta się bardzo szybko.


W książce "Obejmie wszystko pamięć" jest wiele opowieści życiowych z dawnych lat, jak i teraźniejszych, które przeplatają się ze sobą, aż w końcu tworzą spójną całość. To opowieść o negatywnych i pozytywnych wspomnieniach, miłości, trudnych wyborach, niegasnącej nadziei. Powieść pokazuje nam, że wszystko to, co robimy teraz, wszystkie nasze decyzje, mają wpływ na nasze dalsze życie i kiedyś odczujemy ich konsekwencje. Refleksyjna i emocjonalna historia, od której nie da się oderwać, póki jej nie skończymy.

                                      Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona
Komentarze

  1. Lubię tak mocno angażujące czytelnika historię, więc chętnie sięgnę po ten tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k