"Obejmie wszystko pamięc" Joanna Gawrych - Skrzypczak (Patronat medialny)

Powieść "Obejmie wszystko pamięć" Joanny Gawrych - Skrzypczak, to książka, którą mam pod swoimi skrzydłami. Jest to 3 część serii "Księżyc jest kobietą", jednak nie trzeba znać poprzednich tomów, by zapoznać się z tą książką. Każdy z nas ma wspomnienia, jedne wywołują uśmiech na naszej twarzy, inne łzy. Niektórymi z miłą chęcią dzielimy się z innymi, natomiast są też takie, które chcemy zachować tylko dla siebie. Właśnie o tym jest ta książka, o wspomnieniach, które nie dają nam spokoju i których się obawiamy.


Anna i Łukasz  prowadza pensjonat w urokliwych Miętach.  To właśnie tu znaleźli swoje miejsce na ziemi i wychowują syna Tadeuszka. Ich spokój burzą anonimowe listy i stare zdjęcia. Kto jest ich autorem? Kto widnieje na zdjęciach sprzed lat? Poznajemy również perypetie Wiktorii - antykwariuszki, Charlesa - brytyjskiego kolekcjonera obrazów i Asi, przyjaciółki Anny. Jakie będą ich losy? Czy dane jest im szczęście? Tego dowiecie się z lektury ;-)
"Pamięć może objąć wszystko, ale często nas więzi, trzyma w miejscu, daje złu siłę przetrwania. Nie da się zmienić przeszłości, a na to, co będzie, możemy wpłynąć tylko tu i teraz".
Fabuła jest interesująca, miejsca, w których osadzona jest akcja, działają na wyobraźnię. Wraz z bohaterami podróżujemy w czasie. Odwiedzamy Mięty, Poznań, Włochy, Rosję, Francję i Anglię. Postacie, to cała gama różnorodnych charakterów. Wraz z nimi przeżywamy wzloty i upadki życiowe. Na początku nieco się pogubiłam, ponieważ bohaterów jest wiele, jednak z każdą kolejną kartką było coraz lepiej, aż w końcu nie mogłam się oderwać od lektury. Można rozróżnić trzy wątki. Historyczny, obyczajowy i romantyczny. Autorka ma bardzo plastyczny język, czyta się bardzo szybko.


W książce "Obejmie wszystko pamięć" jest wiele opowieści życiowych z dawnych lat, jak i teraźniejszych, które przeplatają się ze sobą, aż w końcu tworzą spójną całość. To opowieść o negatywnych i pozytywnych wspomnieniach, miłości, trudnych wyborach, niegasnącej nadziei. Powieść pokazuje nam, że wszystko to, co robimy teraz, wszystkie nasze decyzje, mają wpływ na nasze dalsze życie i kiedyś odczujemy ich konsekwencje. Refleksyjna i emocjonalna historia, od której nie da się oderwać, póki jej nie skończymy.

                                      Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona
Komentarze

  1. Lubię tak mocno angażujące czytelnika historię, więc chętnie sięgnę po ten tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz