"Przy stole z Hitlerem" Rosella Postorino

"Przy stole z Hitlerem" Rosella Postorino to książka, która nie jest łatwa. Powieść jest inspirowana prawdziwą historią Margot Wolk i pozwala nam spojrzeć na wojnę z perspektywy ludności Niemieckiej. Główna bohaterka i jej rodzina nie byli nazistami, a mimo to, Rosa wbrew swej woli została jedną z degustatorek dań Hitlera.


Mąż Rosy Sauer walczy na wojnie, a rodzice zginęli. Zostali jej tylko teście, do których ucieka z Berlina. Pewnego dnia zostaje zmuszona do pracy - ma wraz z innymi kobietami w koszarach w Wilczym Szańcu trzy razy dziennie testować jedzenie przeznaczone dla Hitlera. Po tym, jak po posiłku zareaguje ciało degustatorek, pozwoli stwierdzić czy jest ono zatrute czy nie. Każdego dnia ryzykuje własne życie.  Czy danie, które zje, będzie tym ostatnim? Czy dozyje jutrzejszego dnia? Te pytania Rosa zadaje sobie każdego dnia.
"Nie wszystko w życiu jest sprawiedliwe. Ale przynajmniej to jedno nie jest moją winą". 
Książka ta jest ciężka i nie zbyt przyjemna, jednak szalenie intrygująca. Czyta się ją niesamowicie szybko. Język prosty i lekki, akcja nieśpieszna. Autorka w doskonały sposób ukazuje realia wojny, życie w tym koszmarny okresie. Możemy zobaczyć jak ludzie byli ślepo zapatrzeni w Hitlera, jak byli gotowv zrobić dla niego wszystko, nawet oddać swe życie.


Podsumowując jeśli interesuje Was literatura faktu, historia, to na pewno ta pozycja Was zaciekawi. "Przy stole z Hitlerem" to opowieść nie tylko o wojnie i ludzkich słabościach, ale również o miłości, jej potrzebie, moralności, tęsknocie, przyjaźni, walce, nadziejach, rozterkach i obawach. Mimo, że lektura zbiera różne opinie warto po nią sięgnąć i wyrobić własne zdanie na jej temat.

            Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu WAB


Komentarze

Prześlij komentarz