Przejdź do głównej zawartości

"Nieodpowiednia dziewczyna" J.Harrow

Gdy pojawiła się zapowiedź debiutanckiej książki J.Harrow "Nieodpowiednia dziewczyna", wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Zachęcający opis, intrygujący tytuł i rekomendacja Hani z bloga "Nie oceniam po okładkach" sprawiły, że pomyślałam - "to może być niezłe". Historia skomplikowanej miłości, przeciwieństwach, które się przyciągają, demonach przeszłości, traumach. Moje zainteresowanie wzbudził też motyw tatuażu, który jest nietypowy.


Tatuażystka Eve to niepokorna dusza. Przeszła w życiu wiele, co sprawiło, że przestała wierzyć w miłość, nie ufa mężczyznom, boi się zbliżyć do kogokolwiek. Na jej drodze staje programista Daniel, który pewnego dnia wraz ze swoją dziewczyną chce sobie zrobić tatuaż. Chłopak jest całkowitym przeciwieństwem Eve. Wychowany w kochającej rodzinie, spokojny i wykształcony. Jednak jest coś, co ich łączy - pamiętnik Jojo. Daniel jest zauroczony Eve, chce za wszelką cenę zbliżyć się do niej. Czy porzuci swoją dziewczynę dla tatuażystki? Czy Eve jest dla niego odpowiednia? Kim jest Jojo?
,,Im wyżej mierzysz, tym boleśniejszy jest upadek. Nie pytaj o przeszłość i nie planuj przyszłości."
Myślę, że jest to udany debiut. Książkę czytało się przyjemnie. Dialogi, jak i opisy są zrównoważone, czytając nie nudziłam się. Fabuła wciągnęła mnie od pierwszych stron i czytało się szybko. Akcja płynna, mamy też kilka zwrotów. Rozdziały poprowadzone są naprzemiennie z perspektywy Eve i Daniela. Kreacja bohaterów wzbudza emocje. Charakterną, zbuntowaną, odważną i waleczną tatuażystkę polubiłam od razu, za to Daniel ma sprawiać wrażenie dobrego, lecz jego zachowanie, to co zrobił swojej dziewczynie, zasługuje na potępienie. Poza tym miałam uczucie, że brakuje mu tak zwanych "jaj", strasznie mnie irytował. Świetnym pomysłem było również wplecenie kartek z pamiętnika Jojo, dzięki czemu mogliśmy ją lepiej zrozumieć.  Mamy też kilka pikantnych momentów.
"Wszyscy jesteśmy ukształtowani naszą przeszłością. Nie możemy jej zmienić ani o niej zapomnieć. Możemy jedynie sprawiać, aby każdy kolejny dzień stał się pięknym wspomnieniem - naszą przyszłością i nową przeszłością…" 
"Nieodpowiednia dziewczyna" to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości, brutalnej przeszłości, obawach, uprzedzeniach. Losy Eve i Daniela pokazują, że nie da się uciec przed przeznaczeniem, ono prędzej czy później i tak nas dopadnie, a także jak wielki wpływ na życie mają wydarzenia z przeszłości. Reasumując, J.Harrow ma potencjał. Debiutancka powieść jest naprawdę świetna, przejmująca i emocjonalna. Po cichu liczę na kontynuację "Nieodpowiedniej dziewczyny", ponieważ zakończenie sprawiło, że czuję niedosyt i jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy tej nietypowej pary.

MOJA OCENA: 8/10

                                    Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k