Przejdź do głównej zawartości

"Nic za darmo" Agata Bizuk (Przedpremierowo)

Są takie książki, które wywołują lawinę emocji i potok łez. Do takich książek należy powieść "Nic za darmo" Agaty Bizuk. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej Autorki i z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie ostatnie. Bolesna, wzruszająca i przejmująca historia Mai, którą los doświadczył w najgorszy z możliwych sposobów.


Maja przed laty przeżyła tragedię. Jej ukochany mąż zginął w wypadku samochodowym, zostawiając ją i półtorarocznego synka. Cały świat nagle runął Majce na głowę, ale nie mogła się poddawać, musiała żyć dla Jasia. Mimo upływu lat kobieta nadal nie może się pogodzić z odejściem męża i nie potrafi żyć pełnią życia. Bratowa przedstawia jej Rafała, z którym się zaprzyjaźnia. Pewnego dnia na cmentarzu spotyka tajemniczą cygankę. Czy kobieta spełni życzenie Mai? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za miłość? Czy da szansę Rafałowi?
"Bądź dzielna. I nie zapominaj, że wszystko w życiu ma własny bieg i kierunek. Nigdy nie próbuj go zmieniać, inaczej będziesz cierpiała. Nie żałuj niczego ani nie staraj się odwracać tego, co nadchodzi, bo konsekwencje mogą się okazać okrutne. Nie daj się zwieść namowom złych dusz. Będą próbowały cię przekonać, że wszystko w twoich rękach. Będą cię namawiać i kusić. Nie słuchaj ich, w życiu nic nie jest za darmo".
Autorka ma bardzo lekki i przyjemny w odbiorze styl, powoduje to, że czyta się szybko. Książka podzielona jest na 2 części i epilog. Pierwsza część to życie Mai po tragedii, a druga to historia sprzed 20 lat. Bohaterowie są barwni i różnorodni. Fabuła wciąga już od samego początku, brak nudnych opisów, dialogi są ciekawe. Wszystko jest spójne i dopracowane. Lektura jest przepełniona złotymi myślami.


"Nic za darmo" to opowieść o stracie, żałobie, cierpieniu, walce o lepsze jutro, nadziei, prozie życia, rodzinie, przyjaźni i miłości. Historia Mai pokazuje, że los bywa przewrotny, a wszystko co nas spotyka, jest zapisane gdzieś "u góry", oraz że każda podjęta przez nas decyzja ma swoje konsekwencje, nic nie jest za darmo. Piękna, refleksyjna, wyciskająca łzy, mająca olbrzymi wydźwięk książka, której nie da się zapomnieć.

MOJA OCENA: 9/10

                                                           Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiece


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k