"Chłopak, którego nie było" Elżbieta Rodzeń (Ambasadorstwo)

"Chłopak, którego nie było" Elżbiety Rodzeń to książka nietypowa. Fabuła jest dość oryginalna i łamie schematy. Za magiczną okładką, kryje się słodko-gorzka, piękna i magiczna treść. Znajdziemy tu między innymi chorobę, miłość, śmierć, brak zrozumienia, problemy rodzinne, relacje międzyludzkie, ciągłą kontrolę, gnębienie, tajemnicę.


Martyny los nie rozpieszcza. Wypadek i choroba w dzieciństwie sprawiły, że jest uzależniona od rodziców. Dziewczyna pracuje w ich nadmorskim pensjonacie, czasami nawet ponad siły. Bliscy traktują ją przedmiotowo, jak tanią siłę roboczą, mają ją za nic, uważają, że to, co ją spotkało, przekreśla jej marzenia, twierdzą, że do niczego się nie nadaje. Pewnego dnia poznaje Jamesa, który do złudzenia przypomina chłopaka, którego niegdyś znała, który był dla niej wszystkim i który tak niespodziewanie zniknął z jej życia. Kim jest James. Co stało się z tajemniczym chłopakiem? Czy Martyna uwolni się od rodziców? Czy spełni swe marzenia i zazna szczęścia?
 „Jeśli naprawdę kogoś kochasz, przeznaczenie zawsze znajdzie drogę..”
Kreacja bohaterów świetna. Barwni, wyraziści, z bagażem doświadczeń. Jednych polubiłam od razu, byli też tacy, którzy działali mi na nerwy. Swobodny styl, którym posługuje się Elżbieta Rodzeń, sprawia, że czyta się lekko i przyjemnie. Książka co prawda jest przewidywalna, jednak nie jest to aż tak rażące. Brak podziału na rozdziały, zamieszczone są jedynie przerywniki. Jest to powieść romantyczna, z elementami paranormalnymi. Bardzo lubię podróże w czasie, a tu wspomnienia mieszają się z teraźniejszością.


Autorka porusza wiele istotnych tematów, takich jak brak miłości, zrozumienia, poczucia bezpieczeństwa, tłamszenie. Książka pokazuje jak ciągłe wytykanie błędów, pouczanie, brak wsparcia powodują, że człowiek zamyka się w sobie. Uświadamia nas również, jak pieniądze zmieniają ludzi. Martyna zmienia się na naszych oczach, dojrzewa. Z zastraszonej, niedowartościowanej, uległej myszki, staje się pewną siebie, odważną, silną kobietą.
”Z tysiąca niezwykłych powodów lubię słuchać bicia jego serca...”
Myślę, że była to bardzo udana i zaskakująca lektura, która zmusza do refleksji, a tematyka paranormalna dodaje jej tajemniczości i tego "czegoś". "Chłopak, którego nie było" wciągnął mnie od pierwszych stron. Ciepła, niebanalna opowieść z nutką magii, idealna dla romantyczek.

                                           Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Między Słowami 

Komentarze

 1. Powoli ją kończę, jestem ciekawa finału! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabyś rozwinąć jak ta książka łamie schematy? Bo czytając opis fabuły nie odczułam tego. Nie mam nic do schematów, ale chętnie poczytam, co w tej książce takiego ciekawego. Mam na nią ochotę i tak, więc pewnie kiedyś zdecyduje się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Metafizyczny związek bohaterów, wątek paranormalny. Chociażby to. Nie chcę Ci zdradzać zbyt wiele. Historia jest inna niż wszystkie typowe obyczajówki, które czytałam do tej pory. Każdy też odbiera książki inaczej. To, że mnie się podoba i uważam ją za inną,wcale nie musi oznaczać, że Tobie również się spodoba. Najlepiej przekonać się samemu ☺️

  OdpowiedzUsuń
 4. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Totalnie klimat nie dla mnie. Po prostu nie ciągnie mnie do takich książek, ale ogromny plus za wątek paranormalny. Może jednak jak kiedyś wpadnie mi w łapki, to dziabnę kawałek? Kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Również już jestem po lekturze i powieść bardzo mi się podobała. Elżbieta Rodzeń to jednak z tych nielicznych pisarek, które zawsze potrafią mnie zaskoczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym przeczytać. Lubię takie powieści. Recenzja super.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz