Przejdź do głównej zawartości

"Samolot z papieru" Ewa Pruchnik (Przedpremierowo)

Są takie książki, które rozrywają serce na strzępy i już go nie sklejają. Zostawiają nas z tymi odłamkami serca i musimy się jakoś pozbierać do kupy, a łatwo nie jest. Do takich książek należy "Samolot z papieru" Ewy Pruchnik. Co to jest za książka, to głowa mała. Piękna, emocjonalna historia miłości, która mimo przeszkód trwa całe życie.


Emilia Ostrowska mimo oporów, za namową matki spotyka się z kolegą sprzed lat Nikodemem Karbowskim. Spędzają ze sobą miło czas, chłopak zaprasza ją na studniówkę w elitarnej szkole lotniczej, na co Emi się zgadza. Po spotkaniu, w drodze do domu, Emilię zaczepia kilku młodych mężczyzn, jednak bez problemu radzi sobie z nimi. Jej nietuzinkowe zachowanie wzbudza zainteresowanie jednego z nich, Jeremiego. Czy spotkają się ponownie? Co łączy Nikodema i Jeremiego?
"-"Chyba się w Tobie zakochałem" odbiło się w jej głowie jak echo. Pomyślała o tym zdaniu jak o wyroku dożywocia! Od którego nie zamierzała się odwołać. Nigdy!"
Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, byście mogli sami delektować się tą historią. Subtelnie, przejrzyście, z lekkością napisana powieść, która porusza struny ludzkiej duszy. Czułam się tak, jak bym była jedną z postaci. Doskonała kreacja bohaterów, każdy z nich jest "jakiś", polubiłam ich i zżyłam się z nimi. Fabuła niebanalna, wciąga już od pierwszych stron, sprawia, że płyniemy po książce jak po oceanie słów. Nie można się od niej oderwać. Chcemy i jednocześnie nie chcemy jej skończyć. W powieści przeplatają się wspomnienia Emilii z teraźniejszością. Akcja jest dynamiczna, wywołuje mnóstwo uczuć. W rewelacyjny sposób ukazane jest tło przemian ustrojowych i obyczajowych po roku 1980, a także życie ówczesnych ludzi. Autorka porusza też trudne tematy takie domu dziecka, oczekiwania rodziców względem dziecka, różnicach społecznych, śmierć.


"Samolot z papieru" to książka o miłości bez granic, przyjaźni, poświęceniu, pasji, nadziei, tęsknocie, marzeniach, relacjach międzyludzkich, trudnych wyborach, rozterkach, walce o lepsze jutro, odrzuceniu, przetrwaniu, narzucaniu i przeciwstawieniu woli innych, poszukiwaniu swojej życiowej drogi. Piękna, poruszająca, wzruszająca powieść, pełna złotych myśli, która jest bardzo wartościową lekturą. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ja jestem zauroczona i szczerze polecam historię Emilii. Mam mega kaca książkowego. Czekam na kolejne powieści pióra Ewy Pruchnik!

MOJA OCENA 10 /10

                                          Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Filia


Komentarze

  1. Jestem romantyczką i takie emocjonalne książki o miłości uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak wysoka ocena książki, zdecydowanie zachęca do jej przeczytania. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k