"Samolot z papieru" Ewa Pruchnik (Przedpremierowo)

Są takie książki, które rozrywają serce na strzępy i już go nie sklejają. Zostawiają nas z tymi odłamkami serca i musimy się jakoś pozbierać do kupy, a łatwo nie jest. Do takich książek należy "Samolot z papieru" Ewy Pruchnik. Co to jest za książka, to głowa mała. Piękna, emocjonalna historia miłości, która mimo przeszkód trwa całe życie.


Emilia Ostrowska mimo oporów, za namową matki spotyka się z kolegą sprzed lat Nikodemem Karbowskim. Spędzają ze sobą miło czas, chłopak zaprasza ją na studniówkę w elitarnej szkole lotniczej, na co Emi się zgadza. Po spotkaniu, w drodze do domu, Emilię zaczepia kilku młodych mężczyzn, jednak bez problemu radzi sobie z nimi. Jej nietuzinkowe zachowanie wzbudza zainteresowanie jednego z nich, Jeremiego. Czy spotkają się ponownie? Co łączy Nikodema i Jeremiego?
"-"Chyba się w Tobie zakochałem" odbiło się w jej głowie jak echo. Pomyślała o tym zdaniu jak o wyroku dożywocia! Od którego nie zamierzała się odwołać. Nigdy!"
Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, byście mogli sami delektować się tą historią. Subtelnie, przejrzyście, z lekkością napisana powieść, która porusza struny ludzkiej duszy. Czułam się tak, jak bym była jedną z postaci. Doskonała kreacja bohaterów, każdy z nich jest "jakiś", polubiłam ich i zżyłam się z nimi. Fabuła niebanalna, wciąga już od pierwszych stron, sprawia, że płyniemy po książce jak po oceanie słów. Nie można się od niej oderwać. Chcemy i jednocześnie nie chcemy jej skończyć. W powieści przeplatają się wspomnienia Emilii z teraźniejszością. Akcja jest dynamiczna, wywołuje mnóstwo uczuć. W rewelacyjny sposób ukazane jest tło przemian ustrojowych i obyczajowych po roku 1980, a także życie ówczesnych ludzi. Autorka porusza też trudne tematy takie domu dziecka, oczekiwania rodziców względem dziecka, różnicach społecznych, śmierć.


"Samolot z papieru" to książka o miłości bez granic, przyjaźni, poświęceniu, pasji, nadziei, tęsknocie, marzeniach, relacjach międzyludzkich, trudnych wyborach, rozterkach, walce o lepsze jutro, odrzuceniu, przetrwaniu, narzucaniu i przeciwstawieniu woli innych, poszukiwaniu swojej życiowej drogi. Piękna, poruszająca, wzruszająca powieść, pełna złotych myśli, która jest bardzo wartościową lekturą. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ja jestem zauroczona i szczerze polecam historię Emilii. Mam mega kaca książkowego. Czekam na kolejne powieści pióra Ewy Pruchnik!

MOJA OCENA 10 /10

                                          Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Filia


Komentarze

  1. Jestem romantyczką i takie emocjonalne książki o miłości uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak wysoka ocena książki, zdecydowanie zachęca do jej przeczytania. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz