Przejdź do głównej zawartości

"W tę samą stronę" Marta Radomska (Patronat medialny)

W "Małym księciu" Antoine de Saint-Exupéry możemy przeczytać, że "Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku" i te słowa doskonale pasują do powieści Marty Radomskiej "W tę samą stronę", która otwiera cykl "To jedno słowo". Piękna, ciepła i zaskakująca historia osadzona w starym, urokliwym dworku.


Nina i Adrian spotykają się w niezbyt sprzyjających okolicznościach. Mają nadzieję, że już więcej się nie spotkają. Niespodziewanie otrzymują list, który kolejny raz stawia ich sobie na drodze. Izabela, przyjaciółka Niny, a siostra Adriana zniknęła i nie daje znaku życia. Wspólnie będą starali się rozwikłać zagadkę jej zniknięcia. Gdzie podziała się Iza i dlaczego zdecydowała się odejść? Co wydarzy się w dworku? Czy Nina i Adrian rzeczywiście są szczęśliwi?
"(...) Iza nie pytała nikogo o zdanie, organizując swój tajemniczy wyjazd. Ale pozostawiła przyjaciółce i bratu dwa wyjścia: mogli uszanować jej prośbę i czekać, aż sama zdecyduje się wrócić, lub zjednoczyć siły i ściągnąć ją z powrotem. Wybrali to drugie, ale wybrali wspólnie. Mieli przed oczami jeden cel i patrzyli w tym samym kierunku". 
Styl Autorki jest lekki i przyjemny w odbiorze, czyta się z zaciekawieniem. Fabuła wciąga. Akcja spokojna, płynie swoim torem. Kreacja postaci świetna, są barwni, charakterni, tacy jak my. Muszę wspomnieć o Vincim - przeuroczy piesek, który dodaje smaczku i humoru całej powieści. Główna bohaterka, Nina, by dostać się do Radgoszczy gdzie mieszka jej przyjaciółka Izabela, przejeżdża przez miasto Międzychód. Jakież było moje zaskoczenie gdy zobaczyłam nazwy obu miejscowości, są mi one bardzo dobrze znane, mieszkam nieopodal nich, a w Międzychodzie mieszka moja siostra. Sama mieszkam na ulicy Międzychodzkiej 😉 Autorka porusza ważne tematy takie jak choroba, życie na pokaz, brak szczerej rozmowy, egoizm. Kochać to iść w tę samą stronę mając na uwadze wzajemne szczęście, odczucia, pasje, wsparcie, pójście na kompromis, zrozumienie, przedkładanie potrzeb bliskich nad własnymi. Trudno trwać przy sobie w miłości, gdy braknie tych czynników, gdy drogi się rozchodzą i to właśnie jest świetnie ukazane w tej powieści.


"W tę samą stronę" to opowieść o różnych barwach miłości, przyjaźni, odmiennych celach życiowych, obawach, pozorach, tajemnicach, kłamstwach, samotności, szczęściu, chorobie, próbie ułożenia życia na nowo, trudnych decyzjach, niepewności, karierze, rywalizacji. Historia Niny, Adriana, Zofii i Izabeli uczy nas, że o miłość trzeba dbać i pielęgnować ją, a nie tylko ją mieć, a także że od problemów nie uciekniemy. Gdy mamy wsparcie bliskich osób łatwiej jest przejść przez przeciwności, jakie zgotował los. Słodko - gorzka, klimatyczna, piękna lektura zdecydowanie warta przeczytania. Gorąco polecam!

MOJA OCENA 5/6

                                            Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona 
                                         

Komentarze

  1. Uwielbiam ten cytat z "Małego księcia", który umieściłaś na samym początku recenzji. :) Książki nie planuję czytać, ale cieszę się, że Tobie się spodobała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję serdecznie bardzo ciekawego patronatu. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k