Przejdź do głównej zawartości

"Światło w środku nocy" Jojo Moyes (Przedpremierowo)

Twórczość Jojo Moyes nie jest mi obca, sięgając po jej powieści wiem, czego się spodziewać. Tym razem w moje ręce trafiła najnowsza jej powieść "Światło w środku nocy". Książka wciąga od pierwszych stron. Jestem oczarowana tą lekturą. Piękna i niebanalna historia urzekła mnie całkowicie, sprawiła, że przeniosłam się w czasie czułam się tak, jakbym była jedną z bohaterek.


Cofamy się do 1937 roku. Angielka Alice wychodzi za mąż za Amerykanina Bennetta. Ślub jest szybki i nieprzemyślany. Opuszcza ojczyznę i przenosi się z mężem do USA. Poznajemy mieszkańców małego miasteczka Baileyville. Alice czuje się wyobcowana, wie, że ludzie jej nie akceptują, na dodatek w domu rządzi teść, który jest konserwatywny i nie uznaje innych książek niż Biblia. Kobieta dołącza do "Konnej biblioteki" - kobiet, które chcą szerzyć miłość do książek. Między bibliotekarkami rodzi się przyjaźń.
"Poszukiwanie wiedzy to poszerzanie swojego wszechświata". 
Książkę czyta się przyjemnie i szybciutko, objętość może przerażać, kecz nawet jej nie odczujecie. Nie byłam w stanie oderwać się od niej. Autorka zaczarowała mnie słowami. Dialogi i opisy są ciekawe, malownicze. Mnóstwo zwrotów akcji, dzieje się wiele. Postacie skradły moje serce, są wyraziste i z charakterem, są też takie, które wzbudzają negatywne emocje. Alice to bohaterka, która zmienia się na naszych oczach. Z zastraszonej myszki staje się pewną siebie i waleczną kobietą. Warto też wspomnieć o nieustraszonej Margery, która jest bardzo barwną postacią, ma mocny charakter, cięty język i buntowniczą duszę. Fikcja literacka jest bogata w szczegóły. Bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę - program konnej biblioteki to coś nieszablonowego. Czytelnik ma ochotę przyłączyć się do bibliotekarek, być jedną z nich. Wątek miłosny jest subtelny, poprowadzony tak, by nie przysłonić poważnych tematów takich, jak bieda konserwatyzm, ograniczone prawa kobiet, rasizm, wyzysk. 


"Światło w środku nocy" to książka pełna wrażeń. Opowiada o miłości do książek, sile odważnych i niepokornych kobiet, ich walce o prawa w świecie pełnym rządzących mężczyzn, kobiecej przyjaźni, rodzinie, górach, pasji, ocenianiu przez pryzmaty, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, dążeniu do szczęścia, trudnych wyborach, uprzedzeniach. Historia Alice pokazuje, że niezależnie od sytuacji należy walczyć o swoje racje i że zawsze jest jakieś światełko w środku nocy, które przynosi nadzieję na lepsze jutro. Ta powieść ma w sobie to coś, ja jestem w niej zakochana i myślę, że jest to najlepsza powieść Jojo Moyes. Marzę o tym, by na jej podstawie został nakręcony film. Polecam z całego serca!

MOJA OCENA 10/10

                          Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova


Komentarze

 1. Z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o autorce, ale aż mi wstyd się przyznać, bo nie miałam jeszcze bliżej zapoznać się z jej piórem. Może uda mi się to już niedługo nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym przeczytać. Recenzja zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że Ci się podobała! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Twoim śladem" Agnieszka Polaszek - PATRONAT MEDIALNY

Życie jest pełne niespodzianek, przeciwności, z którymi musimy się borykać i taka też jest powieść debiutantki Agnieszki Polaszek "Twoim śladem". Nieprzewidywalna, fascynująca, pełna zwrotów akcji książka, która pochłania czytelnika bez reszty.  Ewa wraz z przyjaciółmi wyjeżdża do Augustowa, gdzie poznaje Marcina. Przypadkowo wylana kawa staje się początkiem emocjonującej znajomości. To, co nagle zaczęło się między Ewą i Marcinem, nagle też się kończy, a list z wyjaśnieniami i numerem telefonu nigdy nie dociera do dziewczyny.  Czy jeszcze kiedyś będzie im dane się spotkać?  Myślałem, że to na zawsze.        A na zawsze nie ma nic. Wszystko jest tylko wypożyczone na jakiś czas.  Jest to pierwszy tom "Mazurskiej opowieści". Czytając książkę, nasunęło mi się na myśl stwierdzenie "przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej". Nie będę zdradzać, o co chodzi, byście sami mogli odkrywać karty, ale myślę, że po przeczytaniu tego tytułu zgodzicie się ze mn

"Kresowe nadzieje" Beata Agopsowicz - PATRONAT MEDIALNY

"Kresowe nadzieje" Beaty Agopsowicz to książka, przy której przyjemnie spędziłam czas. Wraz z bohaterami odwiedziłam wiele miejsc, przeżywałam chwile szczęścia i radości, ale też smutku i tragedii. Była to sentymentalna, pełna emocji i wzruszeń podróż.  Agnieszka otrzymuje od dziadka pamiętnik prababki Hanny Donigiewicz. Czyta w nim o pierwszych miłościach babki, wakacjach w Truskawcu, chwilach beztroski, szczęścia, łamiących serce i bezradności. Obie kobiety łączą nie tylko więzy krwi, ale też utrata ukochanego. Czy dzięki pamiętnikowi Agnieszka poradzi sobie ze wspomnieniami?  (...) Bolała ją też myśl, że zwątpiła w Mariusza, podczas gdy on miał takie plany... A ona podejrzewała, że poznał kogoś innego... Jak mogła? Czuła się winna. I nie mogła cofnąć czasu, by cokolwiek zmienić. W kółko rozpamiętywała ostatnią rozmowę. (,...) Tylko nie mogła już niczego zmienić, naprawić. A teraz czekało ją samotne życie... Bez Mariusza... Bez celu i sensu... Pusta wegetacja...  Akcja powi

"Moje życie przed Tobą" Anna Ziobro

Za każdym razem, gdy czytam powieści Anny Ziobro, jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Autorki, który jest subtelny, obrazowy, niewymuszony i przyjemny w odbiorze. Sięgając po książkę "Moje życie przed Tobą" byłam pewna, że mi się spodoba, ale nie sądziłam, że aż tak mnie zaczaruje. Wprost nie byłam w stanie odłożyć lektury, póki jej nie skończyłam. Lena wyjeżdża do pracy nad morze, gdzie ma nadzieję uleczyć swoje złamane serce po rozstaniu. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyna nqad ranem budzi się w ogrodzie Malwiny. Kobieta postanawia jej pomóc. Niestety jej wnuk Marcin nie pochlebia tego kroku. Czy chłopak przekona się do niej? Jaki bagaż dźwiga na swych barkach Marcin? Czy Lena odzyska pamięć?  "Przewracając pierwsze kartki w albumie, zwykle nie mogła powstrzymać się od uśmiechu i myśli, że życie czasem układało się nieprzewidywalnie. Zaskakiwało troskami w nieodpowiednim momencie, ale też przyniosło dobre rzeczy, gdy już nikt się ich nie spodziewał". Przez tę k